Isparta'dan Domates ve Kesme Çiçek İhracatı Başladı

eğirdir haber,akın gazetesi,egirdir haberler,son dakika,Isparta'dan Domates ve Kesme Çiçek İhracatı Başladı
Haberin Tarihi: 1.8.2019 09:34:52 - Okunma Sayısı:329 defa okundu.

Isparta'da 4300 dekar alanda domates yetiştiriciliği ve 633 dekar alanda kesme çiçek yetiştiriciliği yapılıyor.

Isparta'dan Domates ve Kesme Çiçek İhracatı Başladı

İlimizden 2019 yılı üretim sezonunda domates ve kesme çiçek hasadı ile birlikte iç ve dış piyasaya satışlar başladı. Isparta'da 4300 dekar alanda domates yetiştiriciliği ve 633 dekar alanda kesme çiçek yetiştiriciliği yapılıyor.

İlimizde örtü altı sebzecilik son 10 yılda büyük aşama kaydederek her geçen yıl daha da gelişiyor. Özellikle; Merkez Deregümü, Yakaören, Yazısöğüt, Büyükgökçeli, Küçükgökçeli, Kayı, Kuleönü, Aliköy köyleri ve Sav kasabası ile Sütçüler, Yalvaç, Gelendost, Şarkikaraağaç, Aksu ilçe merkezi ve köylerinde de örtüaltı alanlarında sebze üretimi önem kazandı.

Bu alanlarda çoğunlukla domates ve hıyar yetiştiriciliği yapılmakta olup, az miktarda da diğer sebzeler yetiştiriliyor. Bununla birlikte Merkez, Deregümü ve Çünür'de 633 dekar alanda karanfil yetiştiriciliği yapılıyor.

Türkiye İstatistik Kurumu verilerine göre Isparta'da 4300 dekar alanda domates yetiştiriciliği ve 633 dekar alanda kesme çiçek yetiştiriciliği yapılıyor. Deregümü köyünde ise 1600 dekar alanda yapılan örtü altı domates yetiştiriciliğinde dekar başına ortalama 15-20 ton domates hasadı gerçekleştiriliyor.

Özellikle Deregümü köyü ve Atabey İlçemizde oluşturulan domates işleme, seçme, paketleme tesisleri sayesinde buralarda ihracata yönelik domates alımları yapılmakta, bu tesislerde yapılan seçim ve paketleme işlemlerinden sonra ihracat gerçekleşiyor.

Bu yıl İlimizden sezon başlangıcında Bulgaristan, Romanya ve Ukrayna'ya yapılan ihracatta ilk etapta bu ülkelere 26 ihracat işlemi ile 521 ton domates gönderildi.

Ayrıca Deregümü Köyünde ve Çünür mahallesinde üretimi gerçekleştirilen kesme çiçek türünden karanfil kesimine de başlanmış olup özellikle Romanya'ya ihracat gerçekleştirildi.

 

Bu Haberi PaylaşYorum Yap