Batı Akdeniz ihracatı 1 milyar doları geride bıraktı

eğirdir haber,akın gazetesi,egirdir haberler,son dakika,Batı Akdeniz ihracatı 1 milyar doları geride bıraktı
Haberin Tarihi: 5.8.2019 10:12:47 - Okunma Sayısı:616 defa okundu.

Antalya, Burdur ve Isparta illerini kapsayan Batı Akdeniz'den yapılan ihracatta, geçen yıla oranla artış yaşandığı bildirildi.

Batı Akdeniz ihracatı 1 milyar doları geride bıraktı

Antalya, Burdur ve Isparta illerini kapsayan Batı Akdeniz'den yapılan ihracatta, geçen yıla oranla artış yaşandığı bildirildi.

Batı Akdeniz İhracatçılar Birliğinden (BAİB) yapılan açıklamada; “Antalya, Burdur ve Isparta illerini kapsayan Batı Akdeniz’den gerçekleşen ihracat 1 milyar doları geride bıraktı. Yılın geride kalan 7 aylık döneminde Batı Akdeniz’den geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 2,20 oranında artışla 1 milyar 91 milyon 578 bin 110 dolar ihracat gerçekleştirildi. Batı Akdeniz’den sadece Temmuz ayında 170 milyon 310 bin 543 dolar ihracat gerçekleşti. Temmuz ayında bölgemizden gerçekleşen ihracat yüzde 25 oranında arttı. Bölgemizden en fazla ihracatı yaş meyve sebze sektörü gerçekleştirirken, en fazla ihracat yapılan ülke Çin oldu. Bu yıl demir ve demir dışı metaller sektörünün sergilediği ihracat performansı dikkat çekti.   

Yaş meyve sebze sektörü, geçen yıla göre yüzde 3,20 oranında gerileme yaşasa da 285,4 milyon dolar ile bölgemizden en fazla ihracat gerçekleştiren sektör oldu. Sektörün en fazla ihracatını gerçekleştirdiği ürün ise yaklaşık 80 milyon dolar ihracatla domates oldu. Çin’e fumigasyon uygulamasının başlamasıyla birlikte bölgemizden gerçekleşen kiraz-vişne ihracatı da dikkat çekti. Kiraz sezonunun içinde bulunduğumuz bu günlerde BAİB üyeleri yaklaşık 65 milyon dolarlık kiraz ihracatı gerçekleştirdi. Çin’in yanı sıra Güney Kore’ye de ihracatın başlayacak olması nedeniyle önümüzdeki yıllarda bölgemizden ihraç edilecek olan kiraz miktarının ciddi oranda artması bekleniyor.

Bölgemizden en fazla Çin’e ihracat gerçekleşirken, en dikkat çekici ihracat artışı İrlanda’da yaşandı. İrlanda’ya geçen yılın aynı döneminde 719 bin dolarlık ihracat gerçekleşirken, bu yılın aynı döneminde İrlanda’ya gerçekleştirilen ihracat yüzde bin 105 oranında artarak 8,6 milyon dolar oldu. İrlanda’ya gerçekleşen ihracatta yaşanan rekor artışın uzun vadeli olması ve rakamların daha da artması bekleniyor. Öte yandan geride kalan 7 aylık dönemde Batı Akdeniz’den 157 ülkeye ihracat gerçekleştirildi” denildi.

Bu Haberi PaylaşYorum Yap