Muhasebe ve Finansman Kooperatifçilik Geliştirme Kursu Düzenleniyor

eğirdir haber,akın gazetesi,egirdir haberler,son dakika,Muhasebe ve Finansman Kooperatifçilik Geliştirme Kursu Düzenleniyor
Haberin Tarihi: 7.10.2019 10:17:46 - Okunma Sayısı:1267 defa okundu.

Gönen ilçesi Güneykent Kasabasında kurulu bulunan S.S. Gülderen Kadınlar Tarımsal Kalkınma Kooperatifi üyesi kadınlara yönelik olarak, "Muhasebe ve Finansman Kooperatifçilik Geliştirme Kursu" düzenlendi.

Muhasebe ve Finansman Kooperatifçilik Geliştirme Kursu Düzenleniyor

Cumhurbaşkanlığı Birinci 100 günlük İcraat Programı kapsamında, Tarım ve Orman Bakanlığı, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ve Ticaret Bakanlığı arasında, 30 Ekim 2018 tarihinde "Kadın Kooperatiflerinin Güçlendirilmesi İşbirliği Protokolü" imzalanarak üç Bakanlığın İl Müdürlükleri düzeyinde çalışmalara başlanıldı.

Protokol kapsamında İlimiz Gönen ilçesi Güneykent Kasabasında kurulu bulunan S.S. Gülderen Kadınlar Tarımsal Kalkınma Kooperatifi üyesi kadınlara yönelik olarak,  İl Tarım ve Orman Müdürlüğü, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü, İŞKUR İl Müdürlüğü ve Gönen Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü işbirliğinde "Muhasebe ve Finansman Kooperatifçilik Geliştirme Kursu" düzenlendi.

Gönen İlçesi Güneykent Kasabası Belediye toplantı salonunda düzenlenen kurs İl Tarım ve Orman Müdürlüğü Kırsal Kalkınma ve Örgütlenme Şube Müdürü Mehmet Kobuk ile aynı şubede görevli Mühendis Murat Çankaya tarafından verilmekte olan ve 5 iş günü sürecek kurs dahilinde, Kooperatifçiliğin amacı, ilkeleri ve değerleri, işleyişi yönetim ve denetim kurulunun görev ve sorumlulukları, kooperatifin hukuki defterlerinin tutulması ve muhasebesi konularında eğitim verilecek.

Kadın kooperatifi ortağı 16 girişimcinin katılmakta olduğu kursla, İlimizde aktif, şeffaf yönetim anlayışına sahip ve katma değer kazandıracak kadınlar kooperatifi kazandırılması amaçlanıyor.

Ayrıca, bu programın akabinde İlimiz Atabey İlçesi İslamköy  Köyünde ikamet eden ve kooperatif kurmak isteyen bir grup kadına yönelik eğitim faaliyeti de yapılacağı bildirildi.

Tarım ve Orman Bakanlığı bünyesindeki Tarımsal Kalkınma Kooperatifleri ana sözleşme ve yapabilecekleri faaliyetler yanında, mevzuatlarla ilgili  bilgi verilip kurulması planlanan kooperatifin ayaklarının yere sağlam basması hedefleniyor.

Bu eğitim faaliyeti İş Kur İl Müdürlüğü tarafından desteklenerek, Güneykent Belediye Başkanlığı ile de kooperatifin sürdürülebilirliği noktasında fikir alışverişinde bulunuldu.

 

Bu Haberi PaylaşYorum Yap