Hünnap Projesinin Eğitimleri Yapıldı

eğirdir haber,akın gazetesi,egirdir haberler,son dakika,Hünnap Projesinin Eğitimleri Yapıldı
Haberin Tarihi: 29.11.2019 11:26:37 - Okunma Sayısı:1471 defa okundu.

64 kadın çiftçimize Hünnap Projesinde eğitime katılan kadın çiftçilerimiz belge almaya hak kazandı.

Hünnap Projesinin Eğitimleri Yapıldı

Tarım ve Orman Bakanlığı Eğitim ve Yayın Dairesi koordinesi ve desteğiyle İlimizde tarımsal kalite ve verimi artırmaya yönelik tarımsal yeniliklerin kadın çiftçiler odak noktası alınarak yaygınlaştırılması ve farkındalık oluşturulması amacıyla "Kadın Çiftçiler Tarımsal Yeniliklerle Buluşuyor" programı yürütülüyor.

İl Tarım ve Orman Müdürlüğü ve Yalova Atatürk Bahçe Kültürleri Merkez Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü işbirliği ile kırsal kesimde yaşayan kadın çiftçilere daha verimli bir tarım için bilgi, yöntem sağlamak, kaynakları daha etkin yönetebilmek ve kullanabilmek, yeni teknolojileri öğretmek ve uygulatmak için hazırlanan yayım projesi kapsamında, yeni alternatif tarımsal üretim çeşitlerinden biri olan hünnap meyvesini kadın çiftçiler eliyle yaygınlaştırarak bölge üretiminin geliştirilmesi amacıyla İlimizde "Hünnap Projesi" uygulanıyor.

Proje kapsamında, Gönen ve Atabey İlçeleri, Güneykent Belediyesi ve Koçtepe Köyü'nde yapılan çiftçi eğitim toplantıları düzenlendi.

Yalova Atatürk Bahçe Kültürleri Merkez Araştırma Enstitüsü Müdürlüğünde konu uzmanı olarak çalışan Dr. Mehmet Baş tarafından hünnap yetiştiriciliği, bakımı, budanması, hasat ve depolama konularında 64 kadın çiftçimize eğitim verilerek, eğitime katılan kadın çiftçilerimiz belge almaya hak kazandı.

İlimizde mevcut tarımsal faaliyetlere alternatif olarak hünnap yetiştiriciliğinin eklenmesi ile üretim faaliyetleri çeşitlenip gelişecek ve bunun sonucunda da kırsal alanların sürdürülebilir kalkınmasına, tarım ve sanayi entegrasyonuna ve kırsal alanlardan göçün önlenmesine hizmet edecek, kadın çiftçilerimizin kazançlarının artması ile refah seviyeleri yükseleceği bildirildi.

Ayrıca, söz konusu proje dâhilinde bir kadın çiftçimiz tarafından Gönen İlçesi Koçtepe Köyünde İl Tarım ve Orman Müdürlüğünün fidan desteği ile hünnap demonstrasyon bahçesi kuruldu. Kurulan bu bahçede üçüncü yıl itibariyle ürün hasat edilmesi hedefleniyor.

İl Tarım ve Orman Müdürlüğünce takipleri yapılacak olan hünnap demonstrasyon bahçesinde proje uygulayıcısı kadın çiftçimizin ürünün bol, kazancının bereketli olmasını temenni ediyoruz.

 

Bu Haberi PaylaşYorum Yap