Başkan Çelik: “Lozan Türkiye Cumhuriyetinin Tapu Senedidir…

eğirdir haber,akın gazetesi,egirdir haberler,son dakika,Başkan Çelik: “Lozan Türkiye Cumhuriyetinin Tapu Senedidir…
Haberin Tarihi: 24.7.2020 12:45:15 - Okunma Sayısı:2279 defa okundu.

ADD Eğirdir Şubesi Lozan Antlaşmasının 97’nci Yılını Kutladı

ADD Eğirdir Şubesi Lozan Antlaşmasının 97’nci Yılını Kutladı

Başkan Çelik: “Lozan Türkiye Cumhuriyetinin Tapu Senedidir…

Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD),  Eğirdir Şube Başkanlığı 24 Temmuz 1923’de imzalanan Lozan Barış Antlaşması’nın 97’nci yıldönümü nedeniyle bir basın açıklaması yaptı.

ADD Eğirdir Şube Başkanı Şefika Çelik: “24 Temmuz 1923 tarihi Türkiye Cumhuriyetinin kuruluş ve devrim sürecinin başlangıç günüdür. Lozan Antlaşması uluslararası hukukça onanmış bir nitelik taşır. Lozan Türkiye Cumhuriyetinin tapu senedidir. Lozan’ın 97. yıldönümünde; Büyük Atatürk’ün, İsmet İnönü’nün, milli kahramanlarımızın, devrim ve demokrasi şehitlerimizin manevi huzurlarında ve Milletimizin önünde bir kez daha ant içiyoruz ki Türkiye Cumhuriyeti’ne, Cumhuriyetimizin çağdaş niteliklerine, Lozan’a ve Milletimize sahip çıkmaya devam edeceğiz…” dedi.

Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD),  Eğirdir Şube Başkanlığının Lozan Barış Antlaşması’nın 97’nci yıldönümü basın açıklamasına; Başkan Şefika Çelik, Yönetim Kurulu Üyeleri Füsun Küllü ve Azize Barlas katıldı.

Açıklamada konuşan ADD Eğirdir Şube Başkanı Şefika Çelik: “24 Temmuz 1923’de imzalanan, Lozan Barış Antlaşması ile emperyalizm, cepheden sonra masada da yenilgiye uğratılmıştı. Böylece; tam bağımsız, demokratik, laik, sosyal, hukukun üstünlüğüne dayalı, çağdaş ve üniter bir ulus devlet olan Türkiye Cumhuriyeti’nin temeli atılmıştı. Lozan, bu yönüyle; Anayasa’da
vurgulanan ve “değiştirilmesi teklif dahi edilemeyen” niteliklerin zeminini oluşturmaktadır.
Büyük Türk Milleti!
Son yıllarda; yalan ve sahte tarih yazma gayretleri hız kazanmıştır. Lozan’a, Lozan’ın ve Türkiye Cumhuriyeti’nin mimarı Gazi Mustafa Kemal Atatürk’e ve yol arkadaşı İsmet İnönü’ye yönelik çirkin ve sınır tanımaz saldırılar bu nedenledir.
Lozan karşıtlığı, Sevr yandaşlığıdır. Bölünmek, parçalanmak ve emperyalizme yem olmaktır.
Lozan karşıtlığı; Atatürk’ün kurduğu ulus devlet modelinin, çağdaş kazanımların ve Cumhuriyetin niteliklerinin tasfiye edilmesidir.
Lozan karşıtlığı; hilafetin ve saltanatın geri getirilmek istenmesidir.
Lozan karşıtlığı; milli egemenlik yerine saray ve hanedan hâkimiyetini kabullenmektir.
Lozan karşıtlığı; millilik yerine ümmetçiliktir.
Lozan karşıtlığı; siyasal dinci bir devletin inşasına yüksek sesle “evet” demektir.
Lozan karşıtlığı; çoklu hukuk sistemini benimsemektir. Hukukun üstünlüğünün yok edilmesidir.
Lozan karşıtlığı; bölücü, gerici, işbirlikçi, cemaatçi, tarikatçı, PKK ve FETÖ’cü vb. yapılanmalara göz yummaktır…
Büyük Türk Milleti!
Lozan, Cumhuriyetimizin ve milletimizin dayandığı en güçlü siyasi ve hukuki temeldir. Bu temelle oynamak, Türkiye Cumhuriyeti’nin sarsılması ve yıkılmasıdır. Milletimizin ayrıştırılması, kamplaştırılması ve kutuplaştırılmasıdır. Buna izin vermeyeceğiz. Lozan karşıtlarının yürüttüğü, sinsi politikalara seyirci
kalmadık, kalmayacağız…
Lozan’ın 97. yıldönümünde; Büyük Atatürk’ün, İsmet İnönü’nün, milli kahramanlarımızın, devrim ve demokrasi şehitlerimizin manevi huzurlarında ve Milletimizin önünde bir kez daha ant içiyoruz ki Türkiye Cumhuriyeti’ne, Cumhuriyetimizin çağdaş niteliklerine, Lozan’a ve Milletimize sahip çıkmaya devam edeceğiz…
Uyarıyoruz; Lozan karşıtlığı, Sevr yandaşlığıdır. Atatürk’ün kurduğu Milli devletin tasfiyesidir. Orta çağ karanlığına teslim olmaktır. Hilafet ve saltanat heveslilerine biat etmektir. Bu emperyal oyunlara karşı, herkesi dikkatli olmaya; yurttaşlık sorumluluğu ile yasal ve demokratik yollarla mücadeleye çağırıyoruz…”

Emel TURAN KARTAL (AKIN)

Bu Haberi Paylaş


  • eğirdir,egirdir haber,akın gazetesi
  • eğirdir,egirdir haber,akın gazetesi

Yorum Yap