MHP Eğirdir İlçe Başkanı Mehmet Demirel’den “Siyaset Üstü Değerimiz Eğirdir Ve Kovada Gölü” Açıklaması

eğirdir haber,akın gazetesi,egirdir haberler,son dakika,MHP Eğirdir İlçe Başkanı Mehmet Demirel’den “Siyaset Üstü Değerimiz Eğirdir Ve Kovada Gölü” Açıklaması
Haberin Tarihi: 24.9.2020 12:01:40 - Okunma Sayısı:1722 defa okundu.

Milliyetçi Hareket Partisi Eğirdir İlçe Başkanı Mehmet Demirel, Eğirdir ve Kovada Gölü sorunları ve çözümleri noktasında açıklama yaptı.

MHP Eğirdir İlçe Başkanı Mehmet Demirel’den “Siyaset Üstü Değerimiz Eğirdir Ve Kovada Gölü” Açıklaması

 

Milliyetçi Hareket Partisi Eğirdir İlçe Başkanı Mehmet Demirel, Eğirdir ve Kovada Gölü sorunları ve çözümleri noktasında açıklama yaptı.

MHP Eğirdir İlçe Başkanı Demirel; “Eğirdir Gölü, yardım bekliyor. Gölümüz, siyaset üstü değerimiz çünkü yaşam kaynağımızdır. Gölün sorunlarını biliyoruz ve bu noktada MHP Eğirdir Teşkilatı olarak üzerimize düşeni yapmaya hazırız” dedi.

Gazetemize açıklamada bulunan MHP Eğirdir İlçe Başkanı Mehmet Demirel: “ İnsan vücudunun ortalama %60, dünya yüzeyinin %70 su ile kaplıdır. Su gelecek çağda stratejik önemi ile değer kazanacak ve yaşamı devam ettirebilme adına savaş sebebi olacaktır.

Suyun önemi bu kadar büyük iken var olan değerimiz Eğirdir Gölü neden korunmasın…

Eğirdir Gölü, tektonik karstik etkiler ile oluşmuş dipten beslenme özelliği olan tatlı su gölüdür. Uzunluğu 50 km, alanı 482 kilometre kare, orta derinliği 14 metre, en derin noktası 16,5 metre ve kıyı uzunluğu 150 km dir.

Eğirdir Gölümüzden sadece Eğirdir ilçemiz değil komşu olan ilçelerimiz de faydalanmaktadır. Isparta turizmi içinde büyük ve en önemli destinasyon merkezi haline gelen Eğirdir ve Kovada Gölü bölgeye bu yönü ile ekonomik katkı sağlamaktadır.

Göl olduğu için tarımsal ürün çeşitliliği de ekonomik katkı haznesinde önemli yere sahip olmuştur. Eğirdir ve Kovada Gölleri Havzası, kısaca bölgenin en önemli katkı sağlayıcısı konumundadır.

‘’ Göl varsa her şey var, göl yoksa hiçbir şey yok…’’

Son dönemlerde gözlenen ve yapılan araştırmalarda gölün su hacmi kaygı düzeyinde azalmaktadır. Bunun nedenlerini Milliyetçi Hareket Partisi Eğirdir İlçe Teşkilatı olarak bilmekteyiz. Eko-Bir Kurumu bu kaygı verici durumu samimi bir çalışma ile rapor haline getirdiğini ve ilgili yerlere sunduğunu biliyoruz.

Eko-Bir Başkanı Mehmet SEZGİN Bey önderliğinde kurumun tüm personellerine ilgili çalışmalarından ötürü teşekkür ederiz.

Sorunların çözümü noktasında Milliyetçi Hareket Partisi Eğirdir İlçe Teşkilatı olarak sorumluluk almaya yüke omuz vermeye hazır olduğumuzu Eko-Bir Kurumunda Başkan Mehmet SEZGİN tertiplediği toplantıda söylediğimiz gibi şimdi bir kez daha tekrarlıyoruz.

Milliyetçi Hareket Partisi Eğirdir İlçe Teşkilatı olarak çözüme katkı noktasında yüke omuz vermeye hazırız…

Uzmanlar ile yaptığımız sohbetler ışığında sorunları analiz ettik. Sorunların başında;

Gölün içinde ciddi oranda suyu besleyen gözeneklerin ve dip alanların temizlenmeye ihtiyaç olduğu,

Azot, fosfor gibi kimyasal kirlilik ile birlikte otlanma meydana geldiği,

Gölden belirli amaçlar için kullanılan suyun tasarruf edilmeden gelecek düşünülmeden kullanılması,

Gölü besleyen kaynakların azalması ve bu azalmanın önüne geçilememesi,

Gölün bazı kıyı alanlarında coğrafi yapılarda yarık oluştuğunu ve suyun bu yarıklardan akıp gittiğinin buna önlem alınmadığını,

En önemlisi Eğirdir Gölü Özel Hükümler nedeni ile göl konusunda sahiplik yapabilecek ve sorumluluk alabilecek tek bir resmi bir kurumunun yetkilendirilmemesi,

Başta olmak üzere sorunlar olduğu gözlenmiştir. Bu sorunlar çözülemeyecek sorunlar değildir. Çözüm önerimiz;

Su kaybına neden olan kıyı şeridindeki yarıkların kapatılması,

Gölün dip temizliğinin yapılması,

Gölden alınan ve tarımsal alanlarda yapılan sulama ihtiyaçlarının, tasarruf kapsamlı önemler ile damlama su sistemine geçilmesi,

Özel Hükümler de gerekli restorasyon ve revize çalışmalarının yapılmasına olanak sağlanması,

Yöre halkının tasarruflu su kullanımı konusunda bilinçlendirme çalışmalarının yapılması,

Gölü besleyecek çevreden gelen kaynakların artırılması ve denetiminin sağlanması,

Acil olarak yapılmasıdır. Bu sorunların ve çözümlerinin oluşturulması için resmi kurumlar kadar yörede faaliyet gösteren bizlere de görevler düşmektedir.

‘’ Siyaset Üstü Değerimiz Gölümüz ‘’

Birlik ve beraberlik içerisinde uzmanlar eşliğinde bir heyet oluşturulmalı ve Ankara’nın yoluna düşülmedir. Bu sorun ve çözümleri biz Milliyetçi Hareket Partisi olarak Genel Merkezimiz ve Genel Başkanımıza ulaştırabiliriz. Akabinde Cumhurbaşkanımızı ziyaret edip konuyu aktarabilir ve destek isteyebiliriz.

Bu noktada Milliyetçi Hareket Partisi Eğirdir İlçe Teşkilatı olarak üzerimize düşeni yapmaya hazırız.

Biz biliyoruz ki,

Gölümüz olmadan Tarım olmaz, Turizm olmaz ve yaşam olmaz…

Gölümüz Ortak Değerimiz ve Kaygımızdır…”

 

Bu Haberi PaylaşYorum Yap