Muhtarlar Günü Kutlandı…

eğirdir haber,akın gazetesi,egirdir haberler,son dakika,Muhtarlar Günü Kutlandı…
Haberin Tarihi: 19.10.2020 11:49:04 - Okunma Sayısı:587 defa okundu.

‘19 Ekim Muhtarlar Günü’ Kovid -19 nedeniyle sade bir törenle kutlandı.

Muhtarlar Günü Sade Bir Törenle Kutlandı…

Bu yıl altıncısı düzenlenen ‘19 Ekim Muhtarlar Günü’ Kovid -19  nedeniyle sade bir törenle kutlandı.

19 Ekim Muhtarlar Günü bugün saat 10.00’da Eğirdir Mahalle ve Köy Muhtarlarının Atatürk Anıtına çelenk sunmaları ile başladı.

Mahalle Muhtarları adına Poyraz Mahallesi Muhtarı Kamil Korkmaz ile Katip Mahallesi Muhtarı Ahmet Sesli, Köy Muhtarları adına Bağıllı Köyü Muhtarı Fevzi Özdamar ve Çay Köyü Muhtarı Emrah Özkan'ın, Atatürk anıtına çelenklerini sunmalarını müteakip Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk ve ebediyete intikal eden aziz şehitlerimiz için bir dakikalık saygı duruşunda bulunuldu, İstiklal Marşımız söylenildi.

19 Ekim Muhtarlar Günü dolayısıyla günün anlam ve önemini belirten konuşmayı Yenimahalle Muhtarı Özer Öztürk yaptı.

Öztürk konuşmasında şunları ifade etti:

“Geçmişi 1829 yılına dayanan muhtarlık müessesesi ülkemizde yerel demokrasinin en eski örneğini oluşturmaktadır. Muhtarlarımız ve muhtarlık müessesesinin ihtiyaçları, karşılaştıkları sorunlar ve bu sorunlara yönelik çözüm önerileri ile bu müessesenin tarihsel bağlarını koruyarak geleceğe ilişkin vizyonun belirlenmesine yönelik çalışmaların yürütülmesi amacıyla 19 Ekim gününün Muhtarlar Günü olarak belirlenmesi uygun görülmüştür.  

Muhtarlar gönüllülük esasına göre çalışırlar. Yerel yönetimlerin en alt birimi olması hasebiyle halkımıza çok yakın olup, onların sosyal hayatına birebir tanıklık etmektedirler. Elektrik, su, kanalizasyon, gibi alt yapı çalışmalarından düğün ve cenazeye kadar çok geniş bir yelpazede vatandaşın taleplerinin birinci derecede karşılanması ve devlet ile vatandaş arasındaki köprüyü oluşturdukları hiçbir zaman unutulmamalıdır. Muhtarların mahallelerin ve köylerin sorunlarını çözüme kavuşturmakta önemli bir çözüm ortağı olduğu mahallesi ve köyünün gelişimi ve değişimi hususunda emeğini esirgemeyen gerek milleti, gerekse devleti temsil gibi önemli bir görevi yürüttükleri kuşkusuzdur.  

Seçilerek göreve gelen muhtarlarımız, demokrasinin çekirdeği denilebilecek bir özelliğe sahiptirler. Bir yandan köy ve mahalle sakinlerinin devlet kurumlarıyla ilişkilerinde aracı bir rol oynarken, diğer yandan da çağdaş kamu yönetimi anlayışının en temel ihtiyaçlarından biri olan katılımcılığın sağlanmasında,  önemli bir görevi yerine getirmektedirler. Milletimizin tercihine, teveccühüne, itimadına, mazhar olmak, gerçekten  rütbelerin en büyüğüdür. Demokrasimizin vazgeçilmez mihenk taşı olan muhtarlarımız halkımızın tercihi ve seçimiyle işbaşına gelmiş, son derece önemli bir makamda bulunmaktadırlar.

Burada pandemi sürecine de değinmeden geçemeyeceğim. İçinde bulunduğumuz pandemi sürecinde maske, sosyal mesafe ve hijyen üçlüsü başta olmak üzere tedbirlere tam uyum sağlanması hayati önem taşımaktadır. Bu tedbirleri görevli bulunduğumuz mahalle ve köylerimizde vatandaşlarımıza anlatmak, uyarmak ve takibini sağlamaya çalışmak bizler için son derece önemli olduğunun bilinci içerisindeyiz. Vatandaşlarımızın da özverisi ile rehavete kapılmadan, alınan tedbirlere riayet ederek inşallah bu zor süreci hep birlikte atlatacağız. Kaybettiğimiz canlara Allah’tan rahmet, ailelerine sabır, hastalarımıza şifalar diliyorum.

Tüm muhtar arkadaşlara buradan teşekkür eder, bu yıl altıncı kez kutlanan muhtarlar gününü tebrik eder, saygı ve selamlarımı sunarım.”   

Programa; Eğirdir Belediye Başkanı Veli Gök, İl Genel Meclisi Üyesi Süleyman Sarpdağ, Özel İdare Müdürü M. Selim Müftüler, İlçe Milli Eğitim Müdürü Ahmet Armutoğlu, Daire Müdürleri ve çok sayıda köy ve mahalle muhtarı katıldı.

Yazla Mahallesi Öğretmenevi Çay Bahçesinde devam etmesi planlanan ‘Muhtarlar Toplantısı’ programı,  hava muhalefeti nedeni ile iptal edildi.

- Emel TURAN KARTAL

Bu Haberi Paylaş


  • eğirdir,egirdir haber,akın gazetesi
  • eğirdir,egirdir haber,akın gazetesi
  • eğirdir,egirdir haber,akın gazetesi
  • eğirdir,egirdir haber,akın gazetesi
  • eğirdir,egirdir haber,akın gazetesi
  • eğirdir,egirdir haber,akın gazetesi

Yorum Yap