19:10:00 Santek Yapı Dekorasyon Mobilya Fuarı 18 Mayısta Gökkubbe’de Açılıyor 18:48:18 Atadan Toruna, Goncadan Kokuya: Gül Çocuk 14:51:16 EĞİRDİR’DE GENÇLİK HAFTASI KUTLAMALARI BAŞLADI 10:13:36 Anadolu Vakfı Değerli Öğretmenim Programı  Ispartalı Öğretmen Ve İdarecilerle Buluşuyor 09:54:05 “EĞİRDİR’E DAİR” KİTAP KRİTİĞİ…(6. Bölüm-3) 09:42:09 Terörizmle Mücadele Eğitim Ve Tatbikat Mrk.K.Lığı  Temizlik Malzemesi Satın Alacak 09:35:14 Keçiborlu İcra Dairesi Müdürlüğü Uluborlu'da Depolu Mesken İcradan Satılık 09:29:04 Isparta İcra Dairesi Müdürlüğü Audi Marka A8 "A8 Quattro Tıptroniclong Tipli Araç İcradan Satılık 16:18:53 TEŞEKKÜRLER DULUPÇU HOCAM 14:30:10 EĞİRDİR TRAFİĞİ MECLİSTE MASAYA YATIRILDI 11:30:40 Isparta Belediyesi Sıfır Atık Projesi Kapsamında 1.Sınıf Atık Getirme Merkezinin İnşaatını Tamamladı 11:24:31 Isparta Belediyeden Ücretsiz Wi-Fi Hizmeti 11:13:20 Eğirdir Gölünden Kaçak Avlanan 6 Şahsa 35 Bin 86 Lira Ceza Kesildi 10:25:52 EĞİRDİR’DE GENÇLİK HAFTASI KUTLANACAK 09:50:41 Şarkikaraağaç İcra Dairesi Müdürlüğünce Şarkikaraağaç'ta 1.072 M² Tarla İcradan Satılık 09:44:38 Şarkikaraağaç (Sulh Hukuk Mah.) Satış Memurluğu Şarkikaraağaç'ta 3.825 M² Tarla Mahkemeden Satılık (Çoklu Satış) 09:38:58 Isparta 2. (Sulh Hukuk Mah.) Satış Memurluğu Isparta Merkez'de 96 M² Hisseli Arsa Mahkemeden Satılık (Çoklu Satış) 17:48:38 “EĞİRDİR’E DAİR” KİTAP KRİTİĞİ…(6. Bölüm-2) 17:37:06 Limnolojik Etüt Ve Avlanılabilir Stok Tespiti Eğitimi Tamamlandı 16:39:26 Belediye Babamıza Geliyoruz Her Türlü Sorunumuzu Çözüyoruz

İyi Partili Aylin Cesur’un Kadına Yönelik Şiddet Araştırma Önergesi Meclisi Hareketlendirdi

eğirdir haber,akın gazetesi,egirdir haberler,son dakika,İyi Partili Aylin Cesur’un Kadına Yönelik Şiddet Araştırma Önergesi Meclisi Hareketlendirdi
Haberin Tarihi: 22.12.2021 15:18:36 - Okunma Sayısı:571 defa okundu.

İYİ Parti Isparta Milletvekili Dr. Aylin Cesur’un ilk imzacısı olduğu kadına yönelik şiddetin önlenmesine yönelik araştırma önergesi Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde görüşülürken, Genel Kurul’da hareketli anlar yaşandı.

İyi Partili Aylin Cesur’un Kadına Yönelik Şiddet Araştırma Önergesi Meclisi Hareketlendirdi

“Az Gelişmişlik” Suçlaması Yapan Ak Partili Vekile, İyi Partili Cesur’dan Sert Yanıt

“Bir Zamanlar Kadın Haklarını Savunurken, Yer Değiştirip Birdenbire Kadına Şiddeti Eleştirenleri Eleştirmeye Başlayanları Kınıyorum”

“Ne Oluyor Da Sistem Sizi, Kadına Şiddeti, Kadın Cinayetlerini Tolere Edebilir Hale Getiriyor?”

“Kadına Yönelik Her Şiddet Olayında, Artık İktidarın Payını Reddedemeyeceğimiz Bir Vahim Noktaya Geldik”

İYİ Parti Isparta Milletvekili Dr. Aylin Cesur’un ilk imzacısı olduğu kadına yönelik şiddetin önlenmesine yönelik araştırma önergesi Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde görüşülürken, Genel Kurul’da hareketli anlar yaşandı.

İYİ Parti Grubu adına söz alan Isparta Milletvekili Aylin Cesur, artan kadın cinayetlerini, kadına şiddet olaylarını ve çocuk gelinler konusunu verilerle tartışmaya açtı. Kadına yönelik şiddetle mücadelede iktidar politikalarının başarısız olduğunu söyleyen Cesur, kadına şiddet olaylarının artışından iktidarın bugüne kadarki tutum ve politikalarını sorumlu tuttu. “Kadına yönelik her şiddet olayında, artık iktidarın payını reddedemeyeceğimiz bir vahim noktaya geldik” dedi.

Cesur’un konuşmasının ardından AK Partili bir milletvekilinin Cesur’a yönelik “az gelişmişlik” suçlaması üzerine bir kez daha söz alan ve meclis kürsüsüne çıkan Cesur, "Biz kadınların cinayete kurban gitmelerinden şikâyetçiyiz. Biz kızlarımızın erken yaşta evlendirilmelerinden şikâyetçiyiz. Biz kızlarımızın, kadınlarımızın sokakta özgürce, rahatça, kendi yaşama haklarını kullanarak yaşayamamalarından, nefes alamamalarından, bütün bunları korkuyla yapmalarından rahatsızız. İşte, bunları dile getirmek az gelişmişlikse biz az gelişmişiz kardeş, var mı itirazınız buna! Siz bunlardan memnun musunuz?” dedi.

“Son on üç yılda 3.600 kadınımızın cinayete kurban gitmesinden bizim rahatsızlığımız az gelişmişlik göstergesiyse ben burada bunu diyenleri kınıyorum. Bir kadın olarak kınıyorum, İYİ Partili bir milletvekili olarak kınıyorum, Genel Başkanı kadın olan bir partinin kadın milletvekili olarak kınıyorum”

Eleştiriyi getiren AK Partili vekile yönelik “Bir zamanlar kadın haklarını savunurken, yer değiştirip birdenbire kadına şiddeti eleştirenleri eleştirmeye başlayanları kınıyorum. Ne oluyor da sistem sizi, kadına şiddeti, kadın cinayetlerini tolere edebilir hale getiriyor?” diyen Cesur’un konuşması sık sık alkışlarla kesildi.

Milletvekili Cesur, sözlerini “Türk kadınlarına karşı biz sorumluyuz ve onları; size rağmen, sizlere rağmen, bu yozlaşmaya rağmen hak ettikleri yaşam koşullarına getireceğiz.” diyerek tamamladı.

MİLLETVEKİLİ CESUR, ÖNERGE KONUŞMASINDA NE DEMİŞTİ?

İYİ Parti grubu adına yaptığı konuşmasında, İstanbul Sözleşmesi’nden çıkıldığını, 6284 sayılı kadına yönelik şiddetin önlenmesine dair kanunun uygulanmadığını, mahkemelerin çocuk evliliklerine göz yumduğunu belirten Cesur, “İstanbul Sözleşmesi’nden çıkıldığından beri ihbar ve şikayetlere ‘biz ilgilenmiyoruz artık’, ‘aranızda çözün’ deniyor.” dedi. “Ankara Sözlşemesi” tartışmalarını hatırlatan Cesur, “Ne sözde, ne yasal olarak kayda değer bir ilerleme yok. Düşük profilli bir sesle dile getirilen bu mesele ne oldu? Kapandı mı, o da mı hikaye oldu?” dedi.

“İyi hal indirimleri, uzaklaştırma kararlarının verilmemesi, beraatlar…Bıktık bunlardan, bıktık, bıktık! Uygulayın şu yasayı demekten bıktık, sizi burada rencide etmek zorunda kalmaktan bıktık!” diyen Cesur, “Kadına yönelik şiddetteki artışa ‘tolere edilebilir’ demiş bir bakanla yol yürüyorsunuz.” ifadeleriyle iktidara yüklendi.

Toplumsal sorunların bir sebebi olarak da iktidarın siyaset dilini eleştiren Cesur, “Her konuda sürekli bir “gününü gösterme”, “had bildirme”, “asarız-keserizler”, “savaş” dili yoktu Türkiye’de, ne oldu değerli arkadaşlar, silkelenelim Allah aşkına.” dedi.

Kadına Yönelik Şiddet’in araştırılmasına yönelik araştırma önergesi ise AK Parti ve MHP oyları ile reddedildi.

 

İYİ Parti Isparta Milletvekili Dr. Aylin Cesur’un Kadına Yönelik Şiddet’in Önlenmesi konuşması esnasında kendine yöneltilen sataşmaya yanıtı:

Arkadaşlar "Hangi İç Tüzük ihlali var?" diyor, hemen söyleyelim, değerli hatip bizi az gelişmişlikle suçladı. Nedir bizim söylediğimiz ve savunduğumuz, bir hatırlayalım, eğer anlaşılmadıysa tekrar etmekte fayda var, belki heyecanına gelmiştir. Biz diyoruz ki İYİ Parti olarak ve aslında: "Biz kadınların cinayete kurban gitmelerinden şikâyetçiyiz." Var mı buna itirazınız? Soruyorum. Biz kızlarımızın erken yaşta evlendirilmelerinden şikâyetçiyiz. Var mı itirazınız? Soruyorum.

Biz kızlarımızın, kadınlarımızın sokakta özgürce, rahatça, kendi yaşama haklarını kullanarak yaşayamamalarından, nefes alamamalarından, bütün bunları korkuyla yapmalarından rahatsızız. Siz korkan kadınlardan memnun musunuz? Biz bunu soruyoruz size.

O zaman eğer bütün bunlar, bizim bu rahatsız olduklarımız yirmi yıl bile değil son on üç yılda 3.600 kadınımızın cinayete kurban gitmesinden bizim rahatsızlığımız az gelişmişlik göstergesiyse ben burada bunu diyenleri kınıyorum.

Bir kadın olarak kınıyorum, İYİ Partili bir milletvekili olarak kınıyorum, Genel Başkanı kadın olan bir partinin kadın milletvekili olarak kınıyorum; ve bunu söyleyen eğer benim partimde milletvekilliği yapmış ve o sıralara gidinceye kadar kadın haklarını benimle aynı şekilde savunmuş, bu sıralarda bu kürsülerde savunmuş bir arkadaşım, yer değiştirince birdenbire kadına şiddeti ve kadına şiddeti eleştirenleri eleştirmeye başlamışsa kınıyorum.

Ne oluyor da tolere edebilir hâle getiriyor sizi sistem?

Ne oluyor da mücadele ederken bir anda tolere edebilir hâle geldiniz Bunu bilmiyorum ama bilmek de istemiyorum.

Çünkü Türk kadınlarına karşı biz sorumluyuz ve onları; size rağmen, sizlere rağmen, bu yozlaşmaya rağmen hak ettikleri yaşam koşullarına getireceğiz. İşte, bu az gelişmişlikse biz az gelişmişiz kardeş, var mı itirazınız buna!

 

Bu Haberi PaylaşYorum Yap