BU NASIL İŞ?

eğirdir haber,akın gazetesi,egirdir haberler,son dakika,BU NASIL İŞ?
Haberin Tarihi: 7.9.2017 09:51:00 - Okunma Sayısı:1341 defa okundu.

BU NASIL İŞ?

                Sabıkası olanlar en temiz olması gereken işlerde nasıl oluyor da görev alıyor.

                Ülkemizde her gün, “Burası Türkiye, her şey olur!..” dedirten olaylarla karşılaşıyoruz.

                Adam üç kez kavgaya karışmış ve üçünde de kasten yaralamadan ceza almış suçları sabıka kaydın geçmiş.

                Bir diğerinin de çocuğa cinsel istismardan sabıka kaydı var.

                Nasıl oluyor da bu kişiler öğrenci servislerinde görev alıyor; akıl alacak gibi değil!..

                05.9.2017 Salı günü İstanbul Ümraniye İlkokulu’nda okul servisçilerinin rant kavgasında bir kişi ölmüş sekiz kişi de yaralanmıştı. Yukarda sözünü ettiğimiz sabıkalı kişiler bu çatışmanın içinde olanlar.

                Sebep, öğrencileri yok sen taşıyacaksın yok ben taşıyacağım. Okul Aile Birliği’ne kim daha fazla bağış yaparsa taşıma işi ona veriliyor. Böyle bir uygulamada elbette bu tür olaylar kaçınılmazdır. Konu baştan çarpık hale geliyor.

                Okul Aile Birliği, Millî Eğitim Okul Aile Birliği Yönetmeliğine dayalı bir kuruluştur. Kendine göre bir tüzüğü vardır. Bu tüzük yasanın dışına çıkamaz. Dolayısıyla öğrenci taşıma işi de aynı yönetmeliğin “Okul Servis Araçları Hizmet Yönetmeliği” kapsamında 2886 sayılı İhale Kanununa göre yapılır ve öğrenci velisinin cebini koruyan en az taşıma ücretini verenin teklifi kabul edilir. Aracın modeli, yaşı, taşıma uygunluğu ve sürücünün sabıka kaydı ya önceden istenir ya da tekliften sonra incelenir, kusurlu bulunan diskalifiye edilir; teklif bir sonrakine verilir. İhale gerçekleştikten sonra öyle bağış mağış da istenmez. Çünkü böyle bir durum hem kanunsuzluktur hem de etik açıdan doğru değildir.

                Sistem “Taşımalı Eğitim” de de aynıdır.

                Ayrıca bu işlerin peşi bırakılmaz ve araç sık sık kimseye haber verilmeden denetlenir; başka bir sürücünün aracı kullanmasına da izin verilmez.

                Yasaları işlemez hale getirenler de bizler değil miyiz?.. Uygunsuzluklara ne kadar göz kapatırsak o kadar karanlıkta kalırız ve her karanlıkta da başımıza gelmeyen kalmaz.

Bu Haberi PaylaşYorum Yap