Toplum Yararına Program Başvuruları Başladı

eğirdir haber,akın gazetesi,egirdir haberler,son dakika,Toplum Yararına Program Başvuruları Başladı
Haberin Tarihi: 11.9.2018 11:45:44 - Okunma Sayısı:917 defa okundu.

İşkur İl Müdürlüğü ile Isparta İl Milli Eğitim Müdürlüğü işbirliğinde 9 ay süreyle Toplum Yararına Program  düzenlenecek.

Toplum Yararına Program Başvuruları Başladı

                İşkur İl Müdürlüğü ile Isparta İl Milli Eğitim Müdürlüğü işbirliğinde 9 ay süreyle Toplum Yararına Program  düzenlenecek.

                Isparta Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü tarafından yürütülen, Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı resmi okullarda çevre düzenlemesi, bakım, onarım ve temizlik işlerinin yapılması konusunda 9 ay sürecek Toplum Yararına Program (TYP) başvuruları başladı.

                Programa katılmak isteyen kişilerin Isparta Çalışma ve  İş Kurumu  İl Müdürlüğüne 10 Eylül 2018 – 14 Eylül 2018 tarihleri arasında bizzat veya www.iskur.gov.tr internet adresi üzerinden  başvuru yapmaları gerekiyor.

                1 Ekim 2018-28 Haziran 2019 tarihleri arasında toplam 9 ay sürecek olan program için Eğirdir'e; Eğirdir (15), Aşağıgökdere (1), Bağacık (1), Barla(1), Çay (1), Gökçehüyük (1), Mahmatlar (1), Sarıidris (1), Sorkuncak(1), Yuvalı (1), Barla (1), Yukarıgökdere (1) olmak üzere toplam 26 kontenjan ayrıldığı bildirildi.

Programa katılacak kişiler, 19 Eylül 2018 Çarşamba günü saat 09:00'da Eğirdir Halk Eğitim Merkezi ve Akşam Sanat Okulu Müdürlüğü'nde Noter huzurunda yapılacak çekilişle belirlenecek.

                Özellikle iş arayanların bulundukları yere en yakın İŞKUR merkezine giderek başvurularını yapabilecekleri belirtildi.

                İl genelinde 400 kontenjanın ayrıldığı programa başvuru süresinin 14 Eylül’de sona ereceği kaydedildi.

                TOPLUM YARARINA PROGRAM

                KATILIM ŞARTLARI

                a-            Kuruma kayıtlı işsiz olmak; TYP’ye başvurduğu tarihte kişinin Kuruma kayıtlı olmasını ve SGK sistemi üzerinden yapılacak sorgulamasında, çalışıyor kaydının olmamasını ifade eder. (5510 sayılı Kanunun 4. Maddesinde b fıkrasının 4. bendindeki tarımsal faaliyette bulunanlar ile aynı Kanundaki EK-5 tarım veya orman işlerinde hizmet akdiyle süreksiz olarak çalışanların sigortalılığı kapsamında olan kişilerin, SGK girişi yapıldığında sigortaları SGK tarafından kesildiğinden TYP’ye başvuru yapmalarında ve programa katılmalarında herhangi bir engel bulunmamaktadır.) Kuruma kayıtlı olduğu hâlde TYP düzenlenen alanda ve konuda çalışma izni belgesi olmayan yabancılar ile iş akdi askıda olan mevsimlik işçiler TYP’ye katılamazlar.

                b-           18 yaşını tamamlamış olmak; TYP’ye başvurduğu tarihte kişinin 18 yaşını tamamlayarak 19 yaşından gün almış olmasını ifade eder.

                c-            Emekli ve malul aylığı almamak; TYP’ye başvurduğu tarihte kişinin SGK sistemi üzerinden yapılacak sorgulamasında emekli ve malul aylığı almamasını ifade eder. İş göremezlik ödeneği alanlar TYP’ye katılabilir.

                d-           Öğrenci olmamak (açık lise, açık öğretim öğrencileri hariç); TYP’den yararlanılmaya başlanan gün itibarıyla kişinin açık öğretim dışında herhangi bir resmi ya da özel eğitim kurumunda öğrenci olmamasını ifade eder. Uzaktan eğitim alanlar TYP’ye katılamaz.

                e-           Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sistemine (ADNKS) göre aynı adreste oturanların, programa başvuru yapılan tarih dikkate alınarak ulaşılabilen en yakın döneme ait gelir getirici bir işte çalışma sonucu elde ettikleri toplam kazançlarının asgari ücret tespit komisyonu tarafından belirlenen net asgari ücretin üç katını aşması halinde söz konusu adreste oturan kişiler TYP’ye katılamaz. Yurtlar ve sığınma evleri, vb. toplu yaşam alanlarında ikamet edenler için bu şart aranmaz.

                f-            Başvuru başlangıç tarihi aynı olan TYP’lere; ADNKS’de aynı adreste ikamet eden kişilerin seçim yöntemleri sonrası oluşan listelerde isimlerinin olması halinde başvuranlardan Kuruma kayıt tarihi daha eski olana öncelik tanınır. Kurum kayıt tarihlerinin aynı olması halinde ise başvuranlardan yaşı büyük olan söz konusu TYP’ye katılır.

Bu Haberi PaylaşYorum Yapabilmek Üye Girişi Yapmalısınız.