"Eğirdir Gölü DSİ'nin takibi altında..."

eğirdir haber,akın gazetesi,egirdir haberler,son dakika,"Eğirdir Gölü DSİ'nin takibi altında..."
Haberin Tarihi: 13.11.2018 13:29:14 - Okunma Sayısı:787 defa okundu.

Kaymakam Akdaş: "Eğirdir Gölü'nün su seviyesi, minimum kodun üzerinde"

Türkiye'nin içme suyu rezervi olarak değerlendirilen Eğirdir Gölü'nün su seviyesinde son yıllarda görülen düşüş halkımızı endişelendirirken, Eğirdir Kaymakamı Abdullah Akdaş, Eğirdir Gölü'nün takip altında olduğunu ve su seviyesindeki azalma ile ilgili gerekli önlemlerin alındığını söyledi.

Gazetemize konu ile ilgili bir açıklama yapan Kaymakam Abdullah Akdaş, Eğirdir Gölü su seviyesinde geçen yıla oranla (2017 Kasım - 2018 Kasım arası) 58 cm düşüş gözlendiğini, düşüşün en büyük etkeninin yurt genelinde yaşanan kuraklık olarak belirlendiğini, Eğirdir Gölü'nden Kovada Gölü'ne su salınmasının da su seviyesinin düşmesinde önemli rol oynadığını belirtti.

Kovada Gölü'nü korumak amacıyla yıl boyu Eğirdir Gölü'nden salınan suyun artık salınmadığını dile getiren Kaymakam Akdaş, Eğirdir Gölü'nün Devlet Su İşleri'nin sürekli takibi altında olduğunu, Eğirdir Gölü minimum su kodunun 914 metre olarak belirlendiğini ve halen su seviyesinin minimum kodun yaklaşık 1.5 metre üzerinde olduğunu açıkladı.

İki yıldır yaşanan kuraklığın ülkemizdeki tüm gölleri, kaynakları olumsuz olarak etkilediğini de bildiren Eğirdir Kaymakamı Abdullah Akdaş, DSİ tarafından gölün titizlikle takip edildiğini yineleyerek "önümüzdeki aylarda kuvvetli yağışlar bekleniyor. Halkımızın hassasiyetini memnuniyetle karşılıyoruz, ancak şu an için tedirgin olunmasına gerek yok..." dedi.

Bu Haberi PaylaşYorum Yap