Kızılay'ın kan bağışı tırı 12-13 Ocak’ta Eğirdir'de olacak

eğirdir haber,akın gazetesi,egirdir haberler,son dakika,Kızılay'ın  kan bağışı tırı  12-13 Ocak’ta Eğirdir'de olacak
Haberin Tarihi: 10.1.2019 10:45:45 - Okunma Sayısı:849 defa okundu.

Kızılay'ın kan bağışı tırı 12-13 Ocak 2019 tarihlerinde Eğirdir'de olacak

Türk Kızılayı Isparta Kan Bağışı Merkezi tarafından 12-13 Ocak 2019 Cumartesi ve Pazar günleri 09:30-18:00 saatleri arasında Eğirdir Çınaraltı Meydanında Kan Bağış Tırı ile kan bağışı kampanyası düzenlenecek.

Kış mevsimi itibariyle vatandaşların kan bağışına olan ilgilerinin bir nebze olsa da azaldığını belirten Isparta Kan Bağış Merkezi  Kan Bağışçısı Kazanım Personeli Hüseyin Bayramer, "İçinde bulunduğumuz kış aylarında Kan bağışları ne yazık ki azalmakta. Ancak hastanelerin kan ve bileşenlerine olan ihtiyacı değişmemekte. Amacımız hastanelerimizde kan ihtiyacı olan hastaları ve hasta yakınlarını mağdur etmemek. Kan ihtiyacının düzenli olarak karşılanması büyük önem taşımakta ve biz bu ihtiyacın önemini halkımıza anlatmak için elimizden geleni yapmaya çalışıyoruz. 12-13 Ocak Cumartesi ve Pazar günleri  Gezici tır ekibimize sizlerin vereceği destekle kan bağış sayısını artıracağımıza inanıyoruz." dedi.

Isparta Kan Bağış Merkezi tarafından konu ile ilgili olarak yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

"DEĞERLİ EĞİRDİR  HALKI;

12-13 Ocak 2019 Cumartesi ve Pazar  günleri 09:30-18:00 saatleri arasında Eğirdir İlçesi Çınaraltı Meydanında Kan Bağış Tırımız ile kan bağışı kampanyası düzenlemek istiyoruz.

Amacımız kan bağışçılarımız ve kan ihtiyacı olan kişiler arasında gönüllülük bağını kurmak. Siz de düzenlediğimiz kampanyalarda bağışladığınız kanla üç kişinin hayatını kurtarmak isterseniz kampanyamıza katılabilirsiniz.

Bu kampanyalarda gösterdiğiniz ilgi ve desteğiniz için teşekkür ederiz.

 Unutmayın ki; KAN YAŞAM İÇİN BİR ARMAĞANDIR.

 

BİLGİNİZ İÇİN:

-18-65 Yaş arası

-50 kg üzeri sağlıklı her birey 3 ay ara ile yılda 4 kez kan bağışlayabilir.

-Kan bağışlamadan önce kan sayınız (Hemoglobin düzeyiniz) ölçülüyor. Kan sayınız uygunsa doktorumuz sizi kan bağışına yönlendiriyor.

-Verdiğiniz her kan bağışında mutlaka HIV (AIDS), HEPATİT C, Hepatit B, Frengi ( Sifilis) ve Kan grubu testi yapılıyor.

 Kan vermeden önce yorgun, uykusuz ve aç olmamalı,

 Son 24 saat içinde aşırı miktarda alkol alınmamış olmalıdır.

Grip, nezle gibi herhangi bir sağlık probleminin olmaması

Son 3 gün içinde antibiyotik kullanılmaması

 Kullanılan ilaçlar, aşılar doktora bildirilmelidir.

 Resimli ve resmi bir kimlik belgesi (ehliyet, nüfus cüzdanı, vb) ibraz etmeniz kayıtların doğru ve güvenli olması açısından zorunludur.

Kan Bağışında bulunanlara ücretsiz olarak kan grup kartı gönderilecektir.

TÜRK KIZILAYI KAN MERKEZLERİ’NDEN KAN TEMİNİ

           Kanın temini her zaman önemli hususlardan biri olmuştur.  Hastanelerde takas usulü kan temini gerçekleşirken Kızılay Kan Merkezlerinde kan ve kan ürünleri gönüllü bağışçılarımız yoluyla daha güvenli bir şekilde temin edilerek ihtiyacı olan kişilere talebleri üzerine verilmektedir.

Son yapılan çalışmalar çerçevesinde SGK ile yapılan anlaşmalar sonucunda ihtiyaç olan kanı ücretsiz olarak temin edebilmeniz için Kızılay Kan Merkezince istenen belgelerin tam olması yeterlidir. Bu sayede ihtiyacınız olan kan ve kan ürününü ücretsiz olarak temin edebilirsiniz.

 Birçok hastaneyle yapılan protokollerimiz sayesinde artık bu hastaneler de sizin ihtiyacınız olan kanı direk bizden talep ederek sizi kan arama derdinden kurtarmaktadır.

Unutmayın ki bu konuya halkımızın duyarlılığı arttıkça ve bağışlarımız çoğaldıkça kan konusu bir sorun olmaktan çıkacaktır. Gösterdiğiniz Duyarlılık İçin Teşekkürler"

Bu Haberi PaylaşYorum Yap