11:50:12 Altınyıldız Classics 4’ncü Isparta’nın Enleri Halk Oylaması Başladı 11:44:51 Prof. Dr. Süleyman Kodal: “MAREM’in Boğazova’daki Arazilerinin Tarım Dışı Faaliyetlerde Kullanılmasını, Hatta Araştırma Ve Eğitim Dışı Çalışmalarda Kullanılmasını Doğru Bulmuyorum." 11:31:29 Prof.Dr. Doğan Atay; "Köylümüz; Toplu Konut Yapılacak Alanlarda Taşına, Toprağına, Suyuna Sahip Çıkıyor!!!" 11:20:28 Eğirdir Fidanlığının Kurucusu, Tarım Bakanlığı Eski Müsteşar Yardımcısı Ali Kemal Bedestenci, MAREM’e Ve Boğazova’ya Sahip Çıkıyor… 17:46:26 Türkiye’nin Son Başbakanı Binali Yıldırım'a SDÜ'den "Fahri Doktora" Payesi 17:31:40 SON BAŞBAKAN BİNALİ YILDIRIM ISPARTA'DA 17:24:42 KAYMAKAM ADEM ÇELİK’İN VERGİ HAFTASI MESAJI 17:02:07 Vergi Haftası Kutlanıyor 16:39:07 Eğirdir Belediyesine Ait Rüyapark'taki Hayvanların Satışı Yapıldı 15:54:02 Turizm Fakültesi Öğrencileri "Dünya Rehberler Günü"nü kutladı 11:31:33 İyi Parti İlçe Kongresi 29 Şubat'ta Yapılacak 11:14:33 Hacı Zeynep Erdoğmuş Vefat Etti 11:11:41 Saadet Partisi İlçe Başkanı Hasan Kaya: "Biz Toki Yapımına Değil,Tarım Arazilerinin Katledilmesine Karşıyız." 16:00:38 ETUDOSD GÜNÜBİRLİK GEZİ DÜZENLEYECEK… 14:35:13 Kaymakam Adem ÇELİK Başkanlığında Otobüs Kazalarının Önlenmesine Yönelik Toplantı Yapıldı 14:11:31 Milletvekili Cesur’un İktidara Uyarısı: “Halk Sizi Diskalifiye Edecek” 12:44:57 MHP Eski İl Başkanı İsa Yalçın Gazetemizi Ziyaret Etti 12:29:36 Eğirdir Bot Tim Komutanlığı Göz Açtırmıyor 12:08:57 Başdeğirmen: “Isparta Belediyesi İtfaiyesi Olarak Bölgede İyi Bir Altyapıya Sahibiz” 10:34:14 BAKA’dan ‘Hayallerimiz Uçuşa Geçiyor Projesi’ne Destek

Tarım İl Müdürü Dolunay’dan Çiftçilere Ziyaret

eğirdir haber,akın gazetesi,egirdir haberler,son dakika,Tarım İl Müdürü Dolunay’dan Çiftçilere Ziyaret
Haberin Tarihi: 3.7.2019 10:16:18 - Okunma Sayısı:1402 defa okundu.

İl Tarım ve Orman Müdürü Enver Murat Dolunay Isparta merkeze bağlı örtü altı domates ve kesme çiçek yetiştiriciliği ile tanınan Deregümü köyünü ziyaret etti.

Tarım İl Müdürü Dolunay’dan Çiftçilere Ziyaret

 

İl Tarım ve Orman Müdürü Enver Murat Dolunay Isparta merkeze bağlı örtü altı domates ve kesme çiçek yetiştiriciliği ile tanınan Deregümü köyünü ziyaret etti.

İl Tarım ve Orman Müdürü Enver Murat Dolunay domates hasadına sayılı günler kala çiftçilerimizin seralarında bulunması nedeniyle üreticilerle bir araya gelerek, üreticilerimizin gerek fiyat gerek pazarlama gerekse hastalık zararlı konularındaki sıkıntılarını dinledi.

İl Müdürlüğü personeli ile birlikte her zaman üreticilerimizin yanlarında olduklarını belirten Dolunay, "bizler tarım teşkilatı olarak bundan önce olduğu bundan sonrada her zaman ve her konuda çiftçilerimizin yanında olmaya, onlara destek olmaya devam edeceğiz. Kendilerine hayırlı bereketli bir üretim sezonu diliyorum" dedi.

İlimizde Yayla Şartlarında Örtüaltı Yetiştiriciliği Artıyor

İlimizde TUİK verilerine göre 4300 dekar alanda domates yetiştiriciliği ve 633 dekar alanda kesme çiçek yetiştiriciliği yapılmaktadır. İlimizde örtüaltı sebzecilik her geçen yıl gelişmekte olup özellikle örtü altında Merkez Deregümü, Yakaören, Yazısöğüt, Büyükgökçeli, Küçükgökçeli, Kayı, Kuleönü, Sav ve Aliköy de örtü altı alanları artmaktadır. Ayrıca Sütçüler, Yalvaç, Gelendost ve Şarkikaraağaç, Aksu ilçe merkezi ve köylerinde de örtüaltı alanları artmaktadır.

Bu alanlarda çoğunlukla domates ve hıyar ile az miktarda da diğer sebzeler yetiştirilmektedir. Deregümü köyünde 1600 dekar alanda örtüaltı domates yetiştiriciliği yapılmakta, dekar başına ortalama 15-20 ton domates hasadı gerçekleştirilmektedir. Bunların yanı sıra Merkez, Deregümü ve Çünür'de 633 dekar alanda karanfil yetiştiriciliği yapılmaktadır.

Ayrıca, Tarımsal Destekleme kapsamında sera alanlarında dekara 2 koloni Bombus Arısı desteklemesi ve domates güvesi için Feromon tuzak kullanan üreticilerimize Biyolojik Biyoteknik mücadele desteği verilmektedir.

Bu kapsamda İl Müdürlüğü teknik personelleri tarafından Bombus Arı ve Feromon tuzak kontrolleri düzenli olarak yapılmaktadır. Üreticilerimiz Örtü Altı Kayıt Sisteminde seralarının güncel olması kaydıyla Bombus Arısı faturalarını ve Feromon tuzak faturalarını İl Müdürlüğümüze 31 Aralık 2019 tarihine kadar ibraz etmek kaydıyla bu desteklemelerden faydalanabilecekler.

2018 yılında Biyolojik biyoteknik destek miktarı dekara (Feromon+Tuzak) 120-TL ve Bombus Arısı destek miktarı da dekara 2 kovan olmak üzere 120-TL olarak ödendi.

 

Bu Haberi PaylaşYorum Yap