21.Ulusal Kiraz-Vişne Çalışma Grubu Toplantısı Tokat’ta Yapıldı

eğirdir haber,akın gazetesi,egirdir haberler,son dakika,21.Ulusal Kiraz-Vişne Çalışma Grubu Toplantısı Tokat’ta Yapıldı
Haberin Tarihi: 9.7.2019 16:38:35 - Okunma Sayısı:1343 defa okundu.

Toplantıya Eğirdir Marem De Katıldı

21.ULUSAL KİRAZ-VİŞNE ÇALIŞMA GRUBU TOPLANTISI TOKAT’TA YAPILDI

TOPLANTIYA EĞİRDİR MAREM DE KATILDI

 Ulusal Kiraz-Vişne Çalışma Grubu'nun 21'nci toplantısı Tokat'ta gerçekleştirildi. Toplantıya, Tarımsal Araştırmalar ve Politikalar Genel Müdürlüğü'nden Genel Müdür Yardımcısı İhsan EMİRALİOĞLU, Bahçe Bitkileri Araştırmaları Daire Başkanı Gökhan KIZILCI, İl ve İlçe Tarım ve Orman Müdürlükleri, Araştırma Enstitüleri, Üniversiteler ve ilgili Özel Sektör temsilcileri ile üreticiler katıldı.

Eğirdir Meyvecilik Araştırma Enstitüsü'nün katıldığı toplantının öğleden önceki çağrılı bildiriler bölümünde Prof. Dr. Rahmi TÜRK "Kiraz Vişne Sektörünün 2019 Yılı Görünümü", Prof. Dr. Resul GERÇEKÇİOĞLU "Kiraz ve Vişne Konusunda Son Yıllarda Dünyada ve Türkiye'de Yapılan Ar-Ge Faaliyetleri", Dr. Erol YALÇINKAYA (TARSİM), "2019 Yılı Bahar Aylarında Türkiye'deki Kiraz-Vişne Alanlarında Yaşanan Doğal Afetlerin Durumu ve TARSİM Açısından Değerlendirilmesi”, Tuncer KIRTILOĞLU (MEYED), "Türkiye Vişne Suyu Sektörünün Değerlendirilmesi ve İleriye Dönük Projeksiyonu"  ile Dr. Zerrin ÇELİK (UTAEM) tarafından "Türkiye Kiraz Üretimi ve Pazarlamasında Rekabet Gücünün Araştırılması" projesi hakkında bilgi verildi.

Programın öğleden sonraki bölümünde, toplantıya ev sahipliği yapan Tokat Orta Karadeniz Geçit Kuşağı Tarımsal Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü’nce kurum tanıtımı yapılmış ve yürütülen Ar Ge faaliyetleri hakkında bilgi verildi. Sonrasında Atatürk Bahçe Kültürleri Merkez Araştırma Enstitüsü ve Eğirdir Meyvecilik Araştırma Enstitüsü tarafından “Islah Çalışmaları Sonucunda Yeni Tescil Edilen ve Tescil Aşaması Devam Eden Kiraz Çeşitleri” ve “Araştırma Enstitüleri’nde Kiraz-Vişne Konusunda Yürütülen Yetiştirme Tekniği Ar-Ge Projeleri”, Zirai Mücadele Merkez Araştırma Enstitüsü tarafından ise “Türkiye'de ve Dünyada Kiraz-Vişne Bitki Sağlığı Araştırmaları Konusunda Son Gelişmeler”  konusunda bilgi verildi.

Toplantı, İl ve İlçe Tarım ve Orman Müdürlükleri tarafından “Bölgelerinde Kiraz-Vişne Üretimindeki Son Durum, Yaşanan Sorunlar ve Beklentiler”e ilişkin yapılan sunum ve ardından soru-cevapların yer aldığı “Serbest Kürsü” oturumu ile sona ermiştir. Toplantıya kurumumuzdan Teknik Müdür Yard. İsmail DEMİRTAŞ, F. Pınar ÖZTÜRK, Dilek KARAMÜRSEL, Dr. Emel KAÇAL ve Mesut ALTINDAL katılım sağladılar.

Toplantının ikinci günü, Tokat Dimes A.Ş. Meyve suyu üretim fabrikasında incelemelerde bulunulmuş, Merkez Kemalpaşa köyünde kiraz bahçelerine teknik gezi düzenlendi.

 

Bu Haberi PaylaşYorum Yap