Prof. Dr. Fuat Sezgin'i Anmak Ve Anlamak Konulu Konferans Gerçekleşti

eğirdir haber,akın gazetesi,egirdir haberler,son dakika,Prof. Dr. Fuat Sezgin'i Anmak Ve Anlamak Konulu Konferans Gerçekleşti
Haberin Tarihi: 6.12.2019 08:59:11 - Okunma Sayısı:1606 defa okundu.

Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi tarafından düzenlenen Prof. Dr. Fuat Sezgin'i 'Anmak ve Anlamak' Konulu Konferans, ISUBÜ Orman Fakültesi Amfisinde gerçekleştirildi.

Prof. Dr. Fuat Sezgin'i Anmak Ve Anlamak Konulu Konferans Gerçekleşti

Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi tarafından düzenlenen Prof. Dr. Fuat Sezgin'i 'Anmak ve Anlamak' Konulu Konferans, ISUBÜ Orman Fakültesi Amfisinde gerçekleştirildi.

Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi Bilim Tarihi Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Mustafa Kaçar'ın konuşmacı olarak katıldığı Prof. Dr Fuat Sezgin'i Anmak ve Anlamak Konulu Konferansa ISUBÜ Rektörü Prof. Dr. İbrahim Diler, Rektör Yardımcıları, ITSO Başkanvekili İsa İpekçi, Ziraat Odası Başkanı Muslahattin Can Selçuk, Dekanlar, MYO Müdürleri akademisyenler, davetliler ve öğrenciler katıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşımızın okunmasıyla başlayan konferansta Prof. Dr. Fuat Sezgin’i anlatan video gösterimi yapıldı.

Konferansta açılış konuşması yapan ISUBÜ Rektörü Prof. Dr. İbrahim Diler, “Bir asra yaklaşan ömrünü İslam bilimini araştırmaya adayan Fuat Sezgin hoca, 30 Haziran 2018’de hayata gözlerini kapadı. Her şeyden önce bir kaç ömre sığacak kadar ilmî çalışmayı gerçekleştirme yolunda gelecek nesillere bilhassa çok sevdiği gençlere ilham kaynağı oldu.  1960 Cuntacılarınca, "Zararlı Profesör" safsatasıyla üniversiteden atıldı.  1961 senesinde, 36 yaşındayken Türkiye'yi terk etmek zorunda kaldı. Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın daveti üzerine Türkiye’ye gelmeyi kabul eden Prof. Sezgin, 2010 yılında yine Cumhurbaşkanımızın himayelerinde İslam Bilim ve Teknoloji Tarihi Müzesini kurdu. Bu sayede Türkiye onu çok daha yakından tanıma fırsatı buldu. Müslüman bilim adamlarının buluşları, artık kabrinin bulunduğu İstanbul’da Gülhane Parkı'ndaki İslam Bilim ve Teknoloji Tarihi Müzesi’nde sergilenmektedir.

30 Haziran’da kaybettiğimiz Prof. Dr. Fuat Sezgin hoca, burada sayamayacağımız kadar çok eser kaleme almıştır. Fuat Sezgin hoca, İslam âleminin komplekslerden kurtulup, atalarının gerçekleştirdikleri “Altın Çağı” yeniden oluşturabileceğine ve yeni bir İslam Rönesans’ının mümkün olduğunu göstermiştir.

     Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan,  2019 yılını ‘Prof. Dr. Fuat Sezgin Yılı’ olarak ilan etti. 30 Haziran 2018 tarihinde ebediyete intikal eden değerlerimizden olan bu ünlü Türk bilginini tanımak gençlerimize yeni ufuklar açacaktır. Hayatını ‘çalışmak’ olarak özetleyebileceğimiz bilim insanımız, bize onu takip edebileceğimiz büyük ve kıymetli bir araştırma alanı açtı. Millet olarak sahip olduğumuz komplekslerimizden kurtulmak ve hakkında yeterince bilgi sahibi olmadığımız, araştırmadığımız bilim tarihimizi gün yüzüne çıkarmak. Hepimiz onun çalışma ve araştırma sonuçlarını daha ileriye taşımak ve yenilerini keşfetmekle ülkemize karşı mesulüz. Eğer hiçbirini yapamıyorsak en azında bıraktığı mirası tanımakla ve tanıtmakla mükellefiz.

Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi olarak 2019 Prof. Dr. Fuat Sezgin Yılı etkinlikleri kapsamında birimlerimizde yapılan çalışmaların yanı sıra, bugün burada gerçekleştirdiğimiz programa bizim davetimizi kırmayarak icabet eden Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Bilim Tarihi Ana Bilim Dalı Başkanı Sayın Prof. Dr. Mustafa Kaçar hocaya şahsım ve üniversitem adına çok teşekkür ederim. Umarım hepimiz sayın hocamın birazdan bizlere aktaracağı bilgilerden hepimiz istifade eder ve Prof. Dr. Fuat Sezgin hocayı daha iyi anlamamıza vesile olur.” dedi.

Prof. Dr. Fuat Sezgin'i Anmak ve Anlamak Konulu Konferansını vermek üzere kürsüye çıkan Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi Bilim Tarihi Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Mustafa Kaçar, “Fuat hocayı anlatmak misyonunu sizlere aktarmak için bizlere böyle bir imkanı tanıyan Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi Rektörümüz Prof. Dr. İbrahim Diler hocamıza teşekkür ediyorum. Konuşmamda Fuat Sezgin hocamızın misyonlarından bahsedeceğim. Ülkemizde ilk defa bir bilim insanı adına bir yıl tahsis ediliyor, Cumhurbaşkanlığımız tarafından. Neden diye hiç düşündünüz mü? Fuat hoca, 43 yıl sonra İstanbul’a yani vatanına gelip ilk konuşmasında, ana dilince konuşma yapacağından dolayı heyecanlandığını söylüyor. Hocamız, hayatı boyunca bir gerçeği öğrenmenin peşinde koştuğunu söylüyor, bu gerçek İslam kültür dünyasının bilimler tarihindeki yerini keşfetmek. İslam dünyasında Türklerin bilgisizliğinden yakınıp kompleksli davrandığımızdan bahsederdi. Dinden uzaklaşıldığını ileri sürerdi. O yüzden hocamız İslam bilimlerini tanımak ve tanıtmaya ömrünü adadı. O, batı bilimin hayranı olduğu söylüyordu ama temelinin İslam olduğunu ifade ederdi. Özellikle şunu da belirtirdi, “Benim itirazım batı bilimine değil, batı biliminin temeli olan İslam bilimlerinin ihmal edilmesine” derdi. Hocamız konferansı bugün kendisi vermiş olsaydı İslam bilimine eğilmeniz noktasında tavsiyelerde bulunacaktı. Biz büyük bir medeniyetin mensuplarıyız. Tarih sahnesinden silinmek isteyen medeniyetin temsilcileri olarak bizler geleceği şekillendirmemiz gerekiyor. Geleceği şekillendirecek, icatlar yaparak komplekslerimizden kurtulmamız gerekmektedir. Yeniden İslam’ımıza altın çağı yaşatalım. Kendimize batıdan bakmayı bırakalım, kendi öz benliğimizle bakalım. Yapılmışların en iyisini yapmak değil, yeni icatlar tasarlamamız gerekiyor. Geleceği şekillendirecek kendine güvenen komplekslerinden arınmış, bilim ve teknolojide çığır açacak yeni nesil Fuat Sezgin hocamızın misyonunu sürdürecek ve dünyaya öncü olacaktır. Yakından tanıyan biri olarak, Hocamız dünya nimetleri ile değil Allah rızası ile çalışırdı. 94 yıl yaşadı, 225 yıl çalıştı. Herkes 8 saat 10 saat çalışırdı, Hocamız 18 saat çalışırdı. Fuat Sezgin hocamızı tek cümleyle, İlime adanmış bir ömür olarak ifade etmek isterim.” dedi.

Konferansa konuşmacı olarak katılan Prof. Dr. Mustafa Kaçar’a sunumundan dolayı teşekkür eden ISUBÜ Rektörü Prof. Dr. İbrahim Diler, Gönen MYO öğretim elemanları tarafından hazırlanan tablo takdim etti. Konferans katılımcıların hatıra fotoğrafı çekimi ile sona erdi.

 

Bu Haberi Paylaş


  • eğirdir,egirdir haber,akın gazetesi
  • eğirdir,egirdir haber,akın gazetesi
  • eğirdir,egirdir haber,akın gazetesi
  • eğirdir,egirdir haber,akın gazetesi
  • eğirdir,egirdir haber,akın gazetesi
  • eğirdir,egirdir haber,akın gazetesi
  • eğirdir,egirdir haber,akın gazetesi
  • eğirdir,egirdir haber,akın gazetesi

Yorum Yap