Koronavirüs dolandırıcılarına dikkat

eğirdir haber,akın gazetesi,egirdir haberler,son dakika,Koronavirüs dolandırıcılarına dikkat
Haberin Tarihi: 10.4.2020 14:28:25 - Okunma Sayısı:974 defa okundu.

Dünyanın gündemine oturan koronavirüs salgınıyla birlikte dolandırıcılar yeni yöntemler kullanmaya başladı.

Koronavirüs dolandırıcılarına dikkat

 

Dünyanın gündemine oturan koronavirüs salgınıyla birlikte dolandırıcılar yeni yöntemler kullanmaya başladı. Uzmanlar, kullanıcılara dolandırıcılara karşı dikkatli olun çağrısında bulundu.

Tüm dünyayı etkisi altına alankoronavirüs salgınıyla birlikte, dolandırıcılık faaliyetlerinde de yeni yöntemler ortaya çıkmaya başladı. İnsanların korku, endişe, merakgibi duygularını istismar eden dolandırıcılar;koronavirüs için bağış toplama, sahte siteler üzerinden hijyen ürünleri satma gibi bahanelerkullanıyor.Bankalararası Kart Merkezi (BKM) ve siber güvenlik uzmanları kullanıcıları dolandırıcılara karşı daha dikkatli olmaları konusunda uyarıyor.

 

Dolandırıcıların kullandığı yeni yöntemler

 

1- Kendilerini banka çalışanıgibi tanıtabilirler

Telefonla ya da sahte sosyal medya hesapları üzerinden sizinle iletişime geçerek; faiz indirimi, borç öteleme, aidat iptali gibi birtakım vaatlerle bankacılık ve kredi kartı bilgilerinize erişebilir,sizi sahte internet sitelerine yönlendirebilir, sizden şifre ve kişisel bilgilerinizi talep edebilirler.

2- Koronavirüs salgınınıkullanabilirler

Sahte siteler üzerinden eldiven, maske, dezenfektan, kolonya vb. ürünlerin satışını yaparak, şifre ve kişisel bilgilerinizi almak isteyebilirler.

3- Bağış talep edebilirler

Salgını fırsat bilen dolandırıcılar yardımseverlik duygularını istismar ederek sosyal medya üzerinden yardıma muhtaç kişiler için “yardıma muhtaç kişiler var”, “acil yardım fonu oluşturuldu” gibi söylemlerlebağış toplama çağrısı yapabilirler.

 

Dikkat!

Finans kuruluşları güvenlikle ilgili her türlü önlemi alsa da kişisel verilerin güvenliğiyle ilgili özellikle kullanıcıların dikkatli olması gerekiyor.Çünküülkemizdeki dolandırıcılığın yüzde 86 gibi büyük bir bölümü, sosyal mühendislik yöntemleriyle yani kullanıcıların duygularına hitap eden yöntemlerle yapılıyor. Dolayısıyla dolandırıcılığa karşı tedbir alma konusunda en büyük işkullanıcılara düşüyor.

 

Siber güvenlik uzmanlarından 6 tavsiye

 

1- Mesaj ve e-postalardaki linkleri kontrol etmeden tıklamayın.

2- Koronavirüs ile ilgili sahte sitelere, kampanyalara ve reklamlara karşı dikkatli olun.

3- Koronavirüs salgınına yönelik bağışlarınızı devlet kurumlarına yapın.

4- Banka veya devlet kurumlarından yapıldığı iddia edilen aramalardaarayan numaranın doğruluğunu internetten teyit edin.

5- Şifrelerinizi, kişisel ve finansal bilgilerinizi kimseyle paylaşmayın.

6- İki adımlı doğrulamaözelliğini destekleyeninternet sitelerinden alışveriş yapmayı tercih edin.

Bu Haberi PaylaşYorum Yap