Eğirdir Fidanlık Müdürlüğü Yeni Sezona Hazır

eğirdir haber,akın gazetesi,egirdir haberler,son dakika,Eğirdir Fidanlık Müdürlüğü Yeni Sezona Hazır
Haberin Tarihi: 19.12.2015 09:17:00 - Okunma Sayısı:1063 defa okundu.

Isparta ormanlarında doğal olarak bulunan türlerin tamamını fidanlıkta üretmeyi ilke edinen, Eğirdir Orman Fidanlığı, yeni sezon için ürettiği fidanlarla vedalaşmaya hazırlanıyor.

Eğirdir Fidanlık Müdürlüğü Yeni Sezona Hazır

 

            Isparta ormanlarında doğal olarak bulunan türlerin tamamını fidanlıkta üretmeyi ilke edinen, Eğirdir Orman Fidanlığı, yeni sezon için ürettiği fidanlarla vedalaşmaya hazırlanıyor.

            İlçemizde kurulu bulunan Orman Fidanlığında 2015 yılında 6 milyon adet fidan üretimi gerçekleştirilip toprakla buluşturuldu.

            Isparta il ve ilçe ormanlarından vatandaşlara toplatılan kozalak ve yabanıl meyvelerden elde edilen tohumların, Eğirdir Orman Fidanlığında fidana dönüştürülüyor. Dikim başarısı sağlanması açısından ait oldukları yerlere dikilip, bu sayede yöre halkının’ da geçimine katkıda bulunuluyor. Aynı zamanda doğaya bize cömertçe sunduklarının karşılığı bir nebze olsun verilmiş olup, bunun yanı sıra üretimlerin tohumdan gerçekleşmesi sebebiyle türlerin genetik çeşitliliğinin artmasına katkıda bulunularak, ileride meydana gelebilecek olumsuz durumlarda türün neslinin devamına katkıda bulunuluyor.

            Dikim mevsimine girdiğimiz şu günlerde asli orman ağaç türleri ve yabanıl meyve eylem planı, Gelir getirici tür eylem planı, dut eylem planı gibi projeler kapsamında; Isparta, Eğirdir, Sütçüler, Orman İşletme Müdürlüklerinde 2015 yılında arazi hazırlığı yapılan ve 2016 sezonu Ağaçlandırma sahalarında değerlendirilecek olan türler, hem yaban hayvanlarına besin kaynağı, hem’ de kırsal kesimde yaşayan vatandaşlarımıza ek gelir getiren türler yetişme ortamı özellikleri dikkate alınarak dikimleri gerçekleştirilmek üzere fidanlık’ tan naklediliyor.

            Eğirdir fidanlıkta ilave katlama yöntemi buluşuyla, ardıç fidanı üretimi ön plana çıkıyor.  Bu teknikte ardıç ağacının oluşum sürecinde tek başına rol olan ardıç kuşunun görevi üstleniliyor. Öncüsü olduğu ardıç fidanı üretimi ile ün salmış olan fidanlıktan ülkemizin her yerine hatta ülke dışına fidan gönderiliyor. Türkmenistan’a protokol gereği 25 bin adet fidan geçen haftalarda teslim edilmiş durumda. Ağırlıklı olarak üretilen asli orman ağaç türlerinin (Sedir, Ardıç, Çam) fidanlarıyla yetinilmeyip birçok yabanıl meyve ve özellikle son yıllarda popülerliği artan ve Isparta’nın gülden sonra simgesi olma yolunda emin adımlarla yol alan lavantanın, 500 bin adet fidan üretimiyle artan talebin karşılanmasına çalışılıyor.

            2016 yılında üretilen; sedir, karaçam, boz ardıç, kokulu ardıç, diken ardıç, kara servi, akasya, akçaağaç, dişbudak, alıç, badem, ceviz, Y. elma, Y. erik, iğde, kızılcık, zerdali, dut, ahlat, meşe, kestane, katırtırnağı, mazı, mahlep, fıstık çamı, maviservi, biberiye ve lavanta türlerinden oluşan 7,5 milyon adet fidanın toprakla buluşması bekleniyor.

            Isparta Orman Bölge Müdürü İsmail Tüfekçi yaptığı açıklamada "Bölgede yetişen doğal ve yabani meyveli türlerin fidan üretiminde büyük görev üstlenen Eğirdir fidanlığının yeni sezon çalışma hazırlıkları hız kesmeden devam etmektedir. Eylül ayı itibarıyla, Eğirdir fidanlığı dikim sezonuna hazır durumda ve işletmelerden gelen talepleri karşılıyor. 2016 yılı için fidanlıklarda 7,5 milyon adet fidan üretimi hedefini belirledik. İlk etapta Isparta İl ve ilçelerindeki alanlara 260 bin adet asli orman türleri ve yabanıl meyve fidanları toprakla şu günlerde buluşturuyoruz. Amacımız fidanlıklarda üretilen her fidanın yerinde değerlendirilmesi, dolayısıyla orman alanları ile servetinin arttırılmasını sağlamaya çalışmaktır.’’ dedi.

Bu Haberi PaylaşYorum Yap