11:50:12 Altınyıldız Classics 4’ncü Isparta’nın Enleri Halk Oylaması Başladı 11:44:51 Prof. Dr. Süleyman Kodal: “MAREM’in Boğazova’daki Arazilerinin Tarım Dışı Faaliyetlerde Kullanılmasını, Hatta Araştırma Ve Eğitim Dışı Çalışmalarda Kullanılmasını Doğru Bulmuyorum." 11:31:29 Prof.Dr. Doğan Atay; "Köylümüz; Toplu Konut Yapılacak Alanlarda Taşına, Toprağına, Suyuna Sahip Çıkıyor!!!" 11:20:28 Eğirdir Fidanlığının Kurucusu, Tarım Bakanlığı Eski Müsteşar Yardımcısı Ali Kemal Bedestenci, MAREM’e Ve Boğazova’ya Sahip Çıkıyor… 17:46:26 Türkiye’nin Son Başbakanı Binali Yıldırım'a SDÜ'den "Fahri Doktora" Payesi 17:31:40 SON BAŞBAKAN BİNALİ YILDIRIM ISPARTA'DA 17:24:42 KAYMAKAM ADEM ÇELİK’İN VERGİ HAFTASI MESAJI 17:02:07 Vergi Haftası Kutlanıyor 16:39:07 Eğirdir Belediyesine Ait Rüyapark'taki Hayvanların Satışı Yapıldı 15:54:02 Turizm Fakültesi Öğrencileri "Dünya Rehberler Günü"nü kutladı 11:31:33 İyi Parti İlçe Kongresi 29 Şubat'ta Yapılacak 11:14:33 Hacı Zeynep Erdoğmuş Vefat Etti 11:11:41 Saadet Partisi İlçe Başkanı Hasan Kaya: "Biz Toki Yapımına Değil,Tarım Arazilerinin Katledilmesine Karşıyız." 16:00:38 ETUDOSD GÜNÜBİRLİK GEZİ DÜZENLEYECEK… 14:35:13 Kaymakam Adem ÇELİK Başkanlığında Otobüs Kazalarının Önlenmesine Yönelik Toplantı Yapıldı 14:11:31 Milletvekili Cesur’un İktidara Uyarısı: “Halk Sizi Diskalifiye Edecek” 12:44:57 MHP Eski İl Başkanı İsa Yalçın Gazetemizi Ziyaret Etti 12:29:36 Eğirdir Bot Tim Komutanlığı Göz Açtırmıyor 12:08:57 Başdeğirmen: “Isparta Belediyesi İtfaiyesi Olarak Bölgede İyi Bir Altyapıya Sahibiz” 10:34:14 BAKA’dan ‘Hayallerimiz Uçuşa Geçiyor Projesi’ne Destek

YÖNETİCİLİK

eğirdir haber,akın gazetesi,egirdir haberler,son dakika,YÖNETİCİLİK
Haberin Tarihi: 25.7.2019 12:27:17 - Okunma Sayısı:1791 defa okundu.

Hasan ÖZBEK yazdı...

YÖNETİCİLİK

Hasan ÖZBEK - ISPARTA

Yönetici; insan topluluğunu idare etmek, yönetmek, çekip çevirmek için ortaya çıkan kişilerdir.

Yöneticilik, çok önemli bir mefhumdur. 21. Yüzyılda daha da önem kazanmıştır. Dünya nüfusu ve Türkiye nüfusu her yıl milyonlarca artıyor. Buna karşılık dünyada çeşitli nedenlerle yoksulluk, açlık milyonları geçmiştir. Hala gelişen dünya ülkeleri buna bir çare bulamamıştır.

Bir yandan savaşlar, bir yandan benim sözüm geçerli mantığıyla dünyaya hakim olmak isteyen devletler var.

Canlılar Allah’ın yarattığı varlıklardır. O’nun yaşamını sürdürmek, her devletin, her yöneticinin kaçınılmaz tutkusu olmalıdır. Bunun için yönetici, gerek devleti idare ederken, gerekse bir kurumu yönetirken ileriyi görmek veya tahmin etmek mecburiyetindedir.

YENİ YÖNETİCİLERE SESLENİYORUM

55 yıllık bürokrasiden gelen bir gazeteci olarak bir yöneticiyi sarhoş eden iki şey vardır.

1-Makam

2-Para

Bazı yöneticiler makama oturduktan sonra ‘ben neymişim’ der ve etrafını görmemeye başlar. Eş-dost etrafını çevirir ‘sen neymişsin’ diye övgüler yöneticiyi hedefinden saptırırlar. 

Yöneticilik, akıl, mantık ve ileriyi görme sanatıdır. İleriyi görürken bir plan çizmelidir. “liyakatli” insanların fikirlerinden destek almalıdır. Bir insan her konuyu bilmek, bilgi sahibi olmak mecburiyetinde değildir ve bilmeyebilir.

Yönetici önce devletin yöneticisi olmalı. Ben 53 yıllık gazetecilik hayatımda çeşitli yöneticilerle çalıştım. Her yöneticinin ayrı meziyeti var.

Eğirdir Kaymakamı ve Vali Ömer Seymenoğlu’ndan bahsedeceğim. Her iki yönetici de tam devlet yöneticisidir.

Eğirdir Kaymakamı Abdullah Akdaş, sakin turizm ilçemiz Eğirdir’e her türlü yatırım yapmıştır. Bir gün makamında otururken kaymakamlıkta çalışan şoför geldi. ‘Efendim, araba arıza yaptı’ dedi. Kaymakam Akdaş nedenini sordu. Şoförün ihmalkarlığından olduğunu öğrenince ‘Bunu sen tamir edeceksin. Sana devletin parasını vermem’ dedi.

Vali Ömer Seymenoğlu ile bir iki defa röportaj yaptım. Vali bey bir gün konukevinin altındaki dondurma satan kafeye gidiyor. ‘Komşu işler nasıl’ diye sorar kafe sahibi şaşırır. 1972 yılından beri işletmeye açılmış olan kafeyi ilk defa bir vali ziyaret ederek hayırlı işler demesi kafe sahibini memnun etmiştir.

Her iki yöneticinin de tam bir devlet yöneticisidir. Yönetici her şeyden önce israflı olmamalı, tasarruflu olmalıdır.  Bazı yöneticiler makama oturunca reklam işlerine girip, çeşitli iletişim araçlarında boy gösterirler. Tabi ki bu çok yanlış. Hele bu günkü ortamda tek çare TASARRUF-TASARRUF.

 

Bu Haberi PaylaşYorum Yap