17:02:14 NARKOTİK EĞİTİM TIRI ISPARTA’YA GELİYOR 16:16:43 Eğirdir MYO’da Bağımlılıklarla Mücadele Konferansı Düzenlendi 12:22:19 Eğirdir Gölü İçin (81) Hareketi... 09:46:17 Başkan Başdeğirmen:  “Hiçbir Engelli Vatandaşımızın Çaresiz Kalmasını İstemiyoruz” 09:45:22 ‘Engelli Dostlarımız Arada Engel Olsun İstemiyor’ 18:58:59 Çetin Meydan TRT'de Canlı Yayında Bölge Turizminin Sesi Oldu 13:52:10 Polise 3600, Milletvekili Cesur’la Meclis Kürsüsünde 16:43:17 Rektör Prof. Dr. Diler, Huzurevi Sakinlerini Ziyaret Etti 16:22:06 ISUBÜ Kışfest Gerçekleştirildi 16:09:40 ‘İşsizliğe Mahkum Olma Projesi’ne BAKA’dan Destek 11:08:15 Aralık Ayı Nöbet Listesi 10:27:54 Öğretmenler Arası Voleybol Turnuvası Sona Erdi… 10:15:46 MİLLETVEKİLİ AYLİN CESUR: “KADINA SEÇİLME HAKKININ VERİLİŞİNİN 85. YILDÖNÜMÜNDE; TÜRK KADINI ATATÜRK’E ŞÜKRAN BORÇLUDUR” 09:27:17 Trafiğe Kayıtlı Araç Sayısı 23 Milyon 153 Bin 556 Oldu 08:59:11 Prof. Dr. Fuat Sezgin'i Anmak Ve Anlamak Konulu Konferans Gerçekleşti 08:56:13 ISUBÜ’de, “Tübitak İkili Ve Çoklu İşbirliği Programları” Eğitim Semineri Düzenlendi 08:38:51 KAYA HOCAMIZI DİNLERKEN... 08:22:11 EĞİRDİR DOSTLARI İLE “EĞİRDİR GÖLÜ”, ÇÖZÜM ODAKLI OLARAK ISVAK’TA MASAYA YATIRILDI…Bölüm : 5 16:19:28 Eğirdir Bigapple Restaurant'a “Mükemmellik Sertifikası"... 15:46:18 Kültür Rotaları Derneği, Avrasya Yolu, Eğirdir Ve İbrahim Ağartan

TARIMSAL POSTMODERNİZMİN TEMSİLCİSİ HASAN İNCE'NİN ARDINDAN...

eğirdir haber,akın gazetesi,egirdir haberler,son dakika,TARIMSAL POSTMODERNİZMİN TEMSİLCİSİ HASAN İNCE'NİN ARDINDAN...
Haberin Tarihi: 12.11.2019 16:33:45 - Okunma Sayısı:751 defa okundu.

Zeki TARHAN yazdı...

TARIMSAL POSTMODERNİZMİN TEMSİLCİSİ HASAN İNCE'NİN ARDINDAN...

 

TOSBALARIN AŞK–I ENDAM ETTİĞİ YERDE KATMADEĞER YARATMAK!!!

                      Zeki TARHAN – ANKARA

                                         BÖLÜM: (2)

 

              Tarım sektöründe ödül alanların ödül dağıtım törenindeyiz… Gülbudak Tarım’dan Hasan İNCE’nin adı anons ediliyor ve İNCE sahnede o soyadının hakkını verircesine şöyle diyordu: “…Ben bu başarıyı tek başıma elde etmedim, Özel – Kamu orak girişim modelini, Büyük Kabaca Belediye Başkanı Ali İhsan TEMURÇİN ile hayata geçirdik…”

              …Evet, aynen öyle diyordu İNCE ve TEMURÇİN ile birlikte alıyorlardı ödülü.

                                                     ***

               Temurçin’ e göre Hasan İNCE ismi; “…Isparta’nın tarımına KATMA DEĞER katan, en büyük vizyoner isimlerden birini çağrıştırıyordu…”  Türk insanı ve çiftçisinin; aklının her zaman gözünde olduğunu, kendisine anlatılanın gözüyle görmedikçe inanmadığını, eski bildikleri ile risk almaktan çekinerek, rekabet piyasası içerisinde sürekli kaybeden olduğunu vurgulayan önceki Büyük Kabaca Belediye başkanı TEMURÇİN, bakın neler diyecekti:

              “…Hasan İNCE abimiz; Dünyadaki modern tarım uygulamalarını yerinde görüp, onları Türkiye’ de ve özellikle de memleketi Isparta’ da herkese ve toplumsal muhalefete rağmen, uygulama cesaretini gösterebilen vizyoner girişimcilerimizden biriydi.”

                                                       ***

             Türk tarımının yapısal sorunlarına bürokrasinin bakışı ile, günümüzün acımasız piyasasını TEMURÇİN şöyle değerlendiriyordu:

              “… Yıllardır Türk tarım bürokrasisinin dillendirdiği; “Türk tarımının sorunu, yapısal bir sorundur. Zira; Miras hukuku ve kamu teşviklerinden / sübvansiyonlardan dolayı, küçük ölçekli işletmelere mahkumdur. Global piyasalara mal ve hizmet üreten işletmeler, günümüzün acımasız rekabet piyasasında var olabilmek için, maliyetlerini düşürmek ve ürün kalitesini yükseltmek zorundadırlar… Oysa ki; Türk tarımının kronikleşmiş sorunu olan Küçük Ölçekli Tarım İşletmelerinde maliyeti düşürmenin imkanı yoktur!!!”

                                                            ***

              …Ve işte, Özel / Kamu ortak girişim Modelinin Büyük Kabaca Örneği:

            (35) kişi kadrolu, (200) kişi mevsimlik, çoğu bayan, hasat zamanında yaklaşık ( 850) kişinin istihdam edilerek evlerine ekmek götürdüğü bir İşletme kurmuştu Hasan İNCE, Büyük Kabaca’ da!!!

            Isparta Organize Sanayi Bölgesinde, (100)’ den fazla kişiyi istihdam eden İşletme sayısı ise, (4)’ ü geçmiyordu!!!

             Sıkı durun; söz konusu İşletmeden, bu yıl için Büyük Kabaca Belediyesine yaklaşık (1) milyon 650 bin Lira kaynak aktarılıyordu… Bu, bir anlamda; Büyük Kabaca Belediyesine, İller Bankasından gönderilen yıllık istihkaka eşit bir meblağ demekti. Yani; BİR DEVLETİN ÜSTÜNE, BİR DEVLET KOYMAK!!!

          DEVAM EDECEK…

           

Bu Haberi Paylaş


  • eğirdir,egirdir haber,akın gazetesi
  • eğirdir,egirdir haber,akın gazetesi

Yorum Yap