Organ Bağışı İle Bir Hayat Daha Kurtarıldı

eğirdir haber,akın gazetesi,egirdir haberler,son dakika,Organ Bağışı İle Bir Hayat Daha Kurtarıldı
Haberin Tarihi: 7.3.2019 18:09:36 - Okunma Sayısı:2311 defa okundu.

Isparta’da karaciğer kanseri ve siroz teşhisi konulduktan sonra 52 kilodan 25 kiloya kadar düşen 44 yaşındaki Ebru İşeri, Türk Silahlı Kuvvetlerinin (TSK) uçağı ile Rize’de beyin ölümü gerçekleşen bir hastadan nakledilen karaciğer ile hayata tutundu.

Karaciğerinde yaşadığı rahatsızlık nedeniyle SDÜ Araştırma ve Uygulama Hastanesine başvuran siroz hastası Ebru İşeri, SDÜ’lü hekimlerin gerçekleştirdiği başarılı karaciğer nakli ameliyatı ile sağlığına kavuştu.
Karında şişlik, uykuya eğilim ve beslenme sorunlarıyla yaklaşık bir yıl önce SDÜ Araştırma ve Uygulama Hastanesine başvuran 2 çocuk annesi 44 yaşındaki Ebru İşeri, isimli hastaya karaciğer sirozu ve kanseri teşhisi konularak tedavi altına alındı.
Organ bağışı yapılan kadavradan alınan karaciğer ile hastanın sağlığına kavuştuğunu, siroz hastalarında karaciğer naklinin radikal tedavi yöntemi olduğunu belirten SDÜ Hastanesi Organ Nakli Merkez Müdürü Prof. Dr. Altuğ Şenol, “Hastamızda, karaciğer sirozu saptandı. Bu, karaciğerde en sık rastlanan kronik yetmezlik durumudur. Hastalarda karaciğer nakli en önemli tedavi seçeneğidir. Bu nedenle sirozlu hastaların yakın takipte olması gerekir. Hastamız şanslıydı, uygun karaciğer merkezimizde kısa sürede bulundu. Fakat birçok hastamız kadavradan bağış bulunamadığı için zaman kaybına uğruyor ve maalesef hayatını kaybediyor. Organ bağışı sayesinde bir hayat daha kurtuldu.” dedi.
Genel Cerrahi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Zafer Sabuncuoğlu, ‘Hastamızın çok kısa bir zamanı kalmıştı, başarılı bir operasyon gerçekleştirdik. Karaciğeri 1250 km uzaktan kadavra donörden geldi. Hayati riski bulunan karaciğer sirozlu hastamıza 6 saatlik karaciğer nakli ile toplam 20 saat süren operasyon gerçekleştirildi. Hastamız şu an göründüğü gibi çok iyi, bundan sonrada sürekli olarak takibimizde olacak’ diye konuştu
Anestezi ve Reanimasyon Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Filiz Alkaya Solmaz, karaciğer nakillerinin uzun süren operasyonlar olduğuna ve çok risk taşıdığına dikkati çekti. Solmaz, "Ameliyat esnasında ve sonrasındaki 24-48 saatlik yoğun bakım dönemi oldukça risklidir. Hasta ameliyattan çıktıktan sonra post-pop dediğimiz bir tedaviye tabi tutuluyor ve bir yandan gastroentroloji uzmanlarımız diğer yandan genel cerrahlarımız tarafından sürekli kontrol altında tutuluyor" diye konuştu.
Karaciğer nakli yapılan Ebru İşeri, "Çok şükür iyiyim. İyi ki buraya gelmişim hayatımı kurtardılar. Artık ikinci hayatımı güzel, üzüntüsüz geçirmek istiyorum. Bir insanın yapabileceği en büyük iyilik organ bağışlamaktır. Organ nakli geçirmiş bir hasta olarak, onu çok bekledim, çok umut ettim. Umutsuzluğa kapıldığım zamanlar da oldu ama tüm insanlarımıza sesimi duyurmak istiyorum; lütfen elinizden gelebiliyorsa, yapabileceğiniz en büyük iyilik bir hayat kurtarmak. Herkesi de bu duyarlı çağrıma davet ediyorum. Burada gerek doktorlarımız gerekse sağlık ekibi benimle çok iyi ilgilendi ve gördüğünüz gibi şu an karşınızda gayet iyi durumdayım. Bağışta bulunan aileye, SDÜ hekimleri ve tüm çalışanlarına çok teşekkür ederim." diye konuştu.

Bu Haberi PaylaşYorum Yap