Kaymakam Adem ÇELİK’in 24 Kasım Öğretmenler Günü Mesajı

eğirdir haber,akın gazetesi,egirdir haberler,son dakika,Kaymakam Adem ÇELİK’in 24 Kasım Öğretmenler Günü Mesajı
Haberin Tarihi: 25.11.2019 11:20:45 - Okunma Sayısı:2190 defa okundu.

"Öğretmenler Günümüz kutlu, yetiştireceğiniz nesillerle geleceğimiz aydınlık olsun."

Kaymakam Adem ÇELİK’in 24 Kasım Öğretmenler Günü Mesajı

Öğretmenlerimizin toplumdaki konumu ve önemini belirlemek, saygınlığını artırmak, öğretmenler arasındaki sevgi, saygı ve dayanışma bağlarını kuvvetlendirmek, emekli ve aramızdan ayrılan öğretmenleri saygıyla anmak ve mesleğe yeni başlayan öğretmenlerde mesleklerinin yüce bilincini aşılamak amacıyla, büyük önder Mustafa Kemal Atatürk'ün Millet Mektepleri Başöğretmenliğini kabul ettiği, 24 Kasım 1928 günü, 1981 yılından bu yana öğretmenler günü olarak kutlanmaktadır.

Sevgili öğretmenler, Başöğretmen Atatürk’ün, “Cumhuriyet sizden fikri hür, vicdanı hür, irfanı hür nesiller ister.” Sözünden de anlaşılacağı üzere toplumsal kalkınmanın ve gelişmenin özünde yatan asıl unsur eğitim ve eğitimden geçirilmiş nitelikli insan gücüdür. Bu gücü ve imkânları beklenen ve arzu edilen hedeflere nüfuz edecek yegâne mesleğin öğretmenlik oluğu aşikârdır. Milli ve insani amaç ve değerlerin gerçekleştirilmesinde ancak ve ancak öğretmenler eliyle mümkün kılınabilir. Öyle olduğu içindir ki Atatürk'ün "Milletleri kurtaracak olan yalnız ve ancak öğretmenlerdir." İfadesiyle, öğretmenlerin toplum ve millet hayatındaki inkâr edilemez ve vazgeçilemez önem ve değeri ortaya konulmuştur. Bir eğitim sistemi ne kadar mükemmel olursa olsun, hangi teknolojik imkân ve fırsatlarla desteklenirse desteklensin, sistemi işletecek öğretmenler istenilen imkân ve fırsatlara ve niteliklere sahip değilse, bu nitelikleri doğru bir şekilde öğrencilerine aktaramazsa, sistemden beklenen olumlu sonuç ve neticelerin elde edilmesi kati suretle mümkün değildir.

Türk Eğitim tarihimizin bu önemli gününde öğretmenlerimize hak ettiği değer ve önemi veren başta Başöğretmen Atatürk olmak üzere, terör belasında şehit verdiğimiz ve aramızdan ayrılan öğretmenlerimizi bir kez daha rahmet ve minnetle anıyorum. Milli, çağdaş ve bilimsel eğitimin gerçekleştirilmesi yolunda, emin adımlarla yürüyen değerli öğretmen arkadaşlarımıza, ilçemizde görev yapan öğretmenlerimizin şahsında sağlık, huzur ve mutluluklar diliyorum. Emekli öğretmenlerimizin ellerinden öperim. Öğretmenler Günümüz kutlu, yetiştireceğiniz nesillerle geleceğimiz aydınlık olsun.

 

Adem ÇELİK

Eğirdir Kaymakamı

Bu Haberi PaylaşYorum Yap