Ak Parti Isparta Milletvekili Recep Özel: "EĞİRDİR GÖLÜ SOS VERİYOR."

eğirdir haber,akın gazetesi,egirdir haberler,son dakika,Ak Parti Isparta Milletvekili Recep Özel: "EĞİRDİR GÖLÜ SOS VERİYOR."
Haberin Tarihi: 5.9.2020 17:50:26 - Okunma Sayısı:985 defa okundu.

Milletvekili Özel; "Eğirdir Gölünde tehlike yok demek biraz başımızı, gözümüzü kuma sokmak gibi olur." dedi.

Ak Parti Isparta Milletvekili Recep Özel:

"EĞİRDİR GÖLÜ SOS VERİYOR."

Ak Parti Eğirdir İlçe Teşkilatı 7. Olağan Kongresi 5 Eylül 2020 Cumartesi günü gerçekleştirildi. Kongrede bir konuşma yapan Ak Parti Isparta Milletvekili Recep Özel: "Eğirdir’in birkaç problemini burada konuşalım ki bir ortak eylem planı içerisinde yapılması gerekenleri bir külli siyasi irade olarak ortaya koyalım, hedeflerimize ulaşalım." dedi.

"EĞİRDİR'İ ÖNEMSİYORUZ"

Konuşmasında Eğirdir'i önemsediklerini belirten Milletvekili Özel “Eğirdir’i gerçekten önemsiyoruz. Eğirdir; Dünyada, Türkiye’de, ilimizde göz bebeği olan bir yer. Buranın kıymetini belki bizler Ispartalılar olarak  Eğirdirliler kadar bilemiyoruz. Gerçekten cennet bir yerde, doğal güzelliğiyle, gölüyle tarımdaki öncülüğüyle iyi bir konumdayız. Eğirdir denince Eğirdir Gölünü konuşmadan buradan olmaz. Gölüyle müsamaha olmuş bir ilçemiz. Eğirdir’in birkaç problemini burada konuşalım ki bir ortak eylem planı içerisinde yapılması gerekenleri bir külli siyasi irade olarak ortaya koyalım, hedeflerimize ulaşalım.Eğirdir’de 2003 yılında Veli Başkanla beraber burada bir toplantı yapmıştık. 2003-2004 yılında hedefler koymuştuk. 4 ana hedef diye. Bunu büyük bir oranda gerçekleştirmiştik. Bu soğuk havaların modernizasyonu, modern sulama sistemleri, paketleme sistemleri.Sadece orada bir konuyu elmayla ilgili yapamamıştık. Pazarlama konusunda hedefimize ulaşamadık. Diğer bütün hedeflerimize ulaştık." diye konuştu.

"EĞİRDİR GÖLÜ SOS VERİYOR"

Eğirdir Gölü'nün sorunlarına da dikkat çeken Özel şunları söyledi: "Eğirdir Gölü gerçekten SOS veriyor. Eğirdir Gölünde tehlike yok demek biraz başımızı, gözümüzü kuma sokmak gibi olur. Eğirdir Gölündeki problemi kabul ederek bunun çözümü noktasında bir dünya feryat eden bir dünya whatsap grupları olsun, sosyal medyada olsun Ankara’da, İstanbul’da toplantılar yapan gruplar var. Onların bu tür çalışmaları gerçekten çok değerli bir çalışma. Onlara kulağımızı, yüreğimizi beynimizi açmamız lazım ki onlar da güzel şeyler ifade ediyorlar. Hepimizin ortak değeri şu süreçte tarımın devamı, sağılıklı bir şekilde büyümesi, Eğirdir Gölünde bu bölgemize bağlı. Geçen gün Tepeli köyüne gittik. Bir çiftçi bahçesini sulaması gerektiğini söyledi, gölden çamur geldiği için bahçesini sulayamamış. DSİ ile görüştük sanırım o çamuru almış. Adamlar, havaların sıcak gitmesiyle damla sulama yeterli gelmediği için salma sulamaya geçmiş. Çünkü damlama ağacın etrafını suluyor, öbür tarafta da toprak elmayı yakıyor. Onun içindir ki Eğirdir Gölünün korunması, kurtarılması gelecek nesillere aktarılması noktasında bizler siyasi irade olarak da bütün önceliğimizi buraya vermemiz gerektiğinin öneminin altını çiziyorum.

Geçen gün DSİ Bölge Müdürünü ziyaret ettim. Evet Eğirdir Gölünde bir problem var. Şuan Eğirdir Gölünün su kodu 915.80’e düştü. 916 kodunun altına düşmesi tehlike sınırı deniyordu. 25 veya 30 Eylüle kadar sulama devam edeceği için bunun vahametini anlayın diye söylüyorum. Eğirdir Gölünü kurtarmak için, Eğirdir Gölünden su alan sulama birliklerinin alternatifler yaparak mesela Tepeli Göleti, Çay Göleti yapılarak gölden sulamanın önüne geçmemiz gerekiyor. Çünkü Tepeli ve Çay Köyünün su kaynakları Göle ulaşmıyor. O kaynakları gölet yaparak gölden su almalarının önüne geçmemiz lazım. Ve acilen de bu gölden su alan bütün Sulama Birliklerinin vahşi sulama sisteminden kapalı sistem modeline geçmesi lazım.  Suyun buharlaşmasını sağlayan açık kanaldan da  kapalı kanala geçmesi gerekiyor. Atabey Sulama Birliğinin ihalesi yapıldı. Kapalı sistemin. İnşallah bu ay içerisinde ilgili firmayla sözleşmesi imzalanıp mütaahhit yakın bir zamanda işe başlayacak. Ve Eğirdir Gölünden su alan Atabey Sulama Birliği de daha rantabl bir şekilde gölü tehlike arz etmeyecek şekilde su almama noktasına gelecek diyebilirim.”

 Emel TURAN KARTAL

Bu Haberi PaylaşYorum Yap