Teşekkürler Alparslan Tekbaş

eğirdir haber,akın gazetesi,egirdir haberler,son dakika,Teşekkürler Alparslan Tekbaş
Haberin Tarihi: 26.8.2021 17:30:21 - Okunma Sayısı:541 defa okundu.

Zeki TARHAN yazdı...

TEŞEKKÜRLER ALPARSLAN TEKBAŞ

Zeki TARHAN / ANKARA

TÜRKGÜN gazetesi Tarım yazarı ve Genç Tarım Akademisi Program yapımcısı değerli bir Tarım Yüksek Mühendisi ve teknokrat olan Alparslan TEKBAŞ, “TARIM DOMİNO ETKİSİ” başlıklı yazısında, ISVAK’a da yer vermiş ve ISVAK’ın EĞİRDİR GÖLÜ’nün yaşatılması ve korunmasıyla birlikte, sürdürülebilirliğinin sağlanması konusunda yaptığı çabaları ve verdiği mücadeleyi konu alan pasajlara yer vermiştir. Sayın TEKBAŞ’ın köşe yazısındaki o pasajları, okuyucularımızın ve takipçilerimizin istifadesine sunuyor, kendilerine teşekkür ediyoruz…
İyi okumalar…
***
“Ülkemiz; komşu ve yakın ülkelere oranla göl sayısı olarak ortalamanın altındadır.” Yaklaşık olarak 100’ün üstünde doğal gölümüz bulunuyor. Bunların büyük çoğunluğu ise tektonik ve doğal set gölleridir. “Akdeniz, İç Anadolu, Marmara, Ege ve Doğu Bölgelerinde bulunan büyüklü küçüklü doğal göllerin bir kısmı tarımsal su alımları, tarım-sanayinin aşırı kirlilik etkisiyle doğal göl özelliklerini kaybetmekte, su kayıpları ve çevre baskısı altında bir kısmı kuruma tehlikesiyle karşı karşıya bir kısmı ise tamamen, kurumuş durumdadır.”

Göller yöresinde bulunan ülkemizin ikinci en büyük tatlı su gölü olan Eğirdir Gölü de kan kaybetmeye devam ediyor. Son 15-20 yıl içinde su kotu ve yüzey açısından sularının yüzde 50’sinden fazlasını kaybeden “Eğirdir Gölü ortalama su seviyesi 16 metreden 6-7 metreye kadar düşmüş durumdadır. Göl, kimyasal ve sanayi atıklar ile aşırı su alımı, gölü besleyen kaynakların engellenmesi gibi nedenlerden dolayı hızla kirleniyor ve su kaybı yaşıyor.” Gölün günden güne kuruduğunu, hidrolojik olarak iflasın eşiğinde olduğunu imkânları ölçüsünde görsel ve yazılı olarak duyurmaya çalışan, Ispartalılar Vakfı (ISVAK) bu çalışmalarıyla ayrı bir teşekkürü hak ediyor.
--------------------------------------------------------------------------
(Alparslan TEKBAŞ (Ziraat Yük.Mühendisi / Türkgün Gazetesi Tarım Yazarı /Genç Tarım Akademisi Program yapımcısı.)
------------------------------------

Bu Haberi PaylaşYorum Yap

İlgili Haberler