Yanlış Tarım Politikaları Yüzünden Üretici Üretimi Bırakma Noktasına Geldi

eğirdir haber,akın gazetesi,egirdir haberler,son dakika,Yanlış Tarım Politikaları Yüzünden Üretici Üretimi Bırakma Noktasına Geldi
Haberin Tarihi: 20.10.2021 16:23:40 - Okunma Sayısı:485 defa okundu.

Cumhuriyet Halk Partisi Isparta İl Başkanı Yalım Halıcı, “Elma üreticilerimiz Türkiye’deki birçok çiftçi ve üretici gibi maliyetlerden yakınıyorlar. Yani geçen sene 180- 200 liralarda olan gübrenin fiyatı 400 liraları aşmış vaziyette. Ortada bir tarım politikası yok” dedi.

Yanlış Tarım Politikaları Yüzünden Üretici Üretimi Bırakma Noktasına Geldi
Cumhuriyet Halk Partisi Isparta İl Başkanı Yalım Halıcı, “Elma üreticilerimiz Türkiye’deki birçok çiftçi ve üretici gibi maliyetlerden yakınıyorlar. Yani geçen sene 180- 200 liralarda olan gübrenin fiyatı 400 liraları aşmış vaziyette. Ortada bir tarım politikası yok” dedi.

MALİYETLER ÜRETİCİYİ ZORA SOKUYOR
Başkan Yalım Halıcı Isparta da üretim yapan çiftçilerin sorunlarına değindi. Yüksek maliyetlerden dolayı üreticinin kazanamadığına dikkat çeken başkan Halıcı, doğru bir tarım politikasının olmadığını savundu. Elma üretimi üzerinden örnekler veren Halıcı, elma üreticisinin bu sene de hak ettiğini alamayacağını söyledi. Halıcı, “Maalesef elma üreticisi bu sene de hak ettiğini alamayacak gibi gözüküyor. Yaklaşık 2 liraları bulan kiloda maliyet var. Fakat aldığımız izlenimler 2 TL 1.60 1.70 daha şimdiden rakamların düştüğü yönünden. Tabi elma üreticilerimiz Türkiye’deki birçok çiftçi ve üretici gibi maliyetlerden yakınıyorlar. Yani geçen sene 180 200 liralarda olan gübrenin fiyatı 400 liraları aşmış vaziyette. Bu inanılmaz bir maliyet artışı. Elmanızı aynı fiyata bile satamıyorsunuz. Bu arada maliyetler ışık hızı ile yükselmiş. Ve çok ta aşağı fiyatta yükseğe maliyet ettiğini elmayı satmak durumunda kalıyorsunuz” dedi.


ÜRETİCİ AYAKTA KALAMAZSA ISPARTA’NI DA AYAKTA KALMA ŞANSI YOK
Diğer yandan üreticinin tüccar bulamadığını da belirten başkan Halıcı şöyle konuştu:
“Tabi işin farklı boyutları da var. Şuanda tüccar bulamayan üretici de var. Elmayı nereye satacakları belli değil. Isparta elma rekoltesinde 1. Sırada. Yaklaşık 700 -800 bin ton elma üretiliyor Isparta’da. Geçen sene hem kovit şartları hem içinde bulunduğumuz ekonomik sıkıntılardan dolayı elmacıların birçoğu ya meyve suyuna vermek zorunda kaldı ya da dökmek zorunda kaldı. Bu çok büyük sıkıntı. Çünkü Isparta bir üniversite kenti. Bunun yanında bir tarım memleketi. Yani meyvecilikle geçinen bir şehir. Elma gül, kiraz gibi, kayısı gibi, armut gibi, üzüm gibi birçok meyvenin üretildiği bir yer burası. Yani üretici ayakta kalamazsa Isparta’nın ayakta kalma şansı da maalesef olmuyor. Geçen sene üniversite kapalı olduğu için pandemi koşullarında esnaf yaklaşık bir, bir buçuk yıl dükkânını açamadı. Ve bu hemşerilerimizin birçoğu da işlerine geri dönemediler. Pandemi koşulları daha rahatlatılmış olmasına rağmen tabi geride bir yıllık bir borç birikimi var. Bunları ödeme şansları yok.”

İŞÇİ BULUNAMIYOR
Yeterli işçi bulunamadığının da altını çizen başkan Halıcı, “Türkiye’de Elma üreticisi birinci olarak maliyetlerden gübrenin, ilacın, mazotun maliyetinden çok şikâyetçi. Şuanda Isparta yöresinde elma sezonunun bitmiş olması gerekiyordu. Fakat yeterli işçi bulamadığı için bu üretici dostlarımız elmaların bir kısmı dökülmeye başlamış. Bu da ciddi bir problem. Üçüncüsü de hak ettiği değere bu elmayı satamamak. Bu kadar yüksek maliyetlerde üretim yaptınız fakat siz bunlara hak ettiği değeri veremiyorsunuz. Bu tam bir politikasızlık örneği” şeklinde konuştu.

 
CİDDİ BİR TARIM POLİTİKASINA VE ÜRETMEYE İHTİYACIMIZ VAR
Başkan Halıcı, üreticinin istemese de üretimden çekilmek zorunda kalacaklarını gördüklerini belirterek, “Geçen hafta gül fiyatları açıklandı. Gülbirlik Isparta’da gül fiyatlarını 7 lira 80 kuruş olarak açıkladı. Orada da ciddi bir plansızlık var. 2017 yılında 9 lira 80 kuruşa alım yapan Gül birlik şuanda 7 lira 80 kuruştan gül çiçeğinin kilosunu alıyor. Geçen sene 7 35 kuruştu. Tabi biz çok büyük bir mücadele verdik. Sayın genel başkanımız Isparta da gül bahçelerine geldi. Sabah 05.00’te gül işçileri ile birlikte gül topladı. Daha sonra sayın genel başkanımız bunu Türkiye’nin gündemine taşıdı. Bununla beraber tabi kamuoyu oluştu. Yıllardır Türkiye’nin gündemine hiçbir şekilde gelmeyen Isparta gülcülükle tekrar Türkiye gündemine geldi. Tekrar oluşan kamuoyu baskısı ile rakamlar bu noktaya geldi. Ama tabi rakamlar yeterli değil. Bizim o zamanlar tespit ettiğimiz rakamlara göre çok daha iyi durumda. Ancak ne gül üreticisinin ne elma üreticisinin bu şekilde hayatına devam etme ve üretme şansı yok. En büyük tehlikeyi biz burada görüyoruz. Üretimde çok büyük bir problem var. Dünya şuanda gıda krizini konuşuyor. Isparta üzerinden baktığınızda da gül gibi kiraz gibi üzüm gibi elma gibi ürünlerin çok büyük sıkıntı yaşayacağını üreticilerimizin bu alanlarda çekilmek zorunda kalacağını istemeseler de çekilmek zorunda kalacaklarını görüyoruz. Ciddi bir tarım politikasına ve üretmeye ihtiyacımız var. Fakat konuşabileceğimiz bir politika yok ortada. Tarım politikası olsa da biz bunu konuşabilsek” ifadelerini kullandı.

 

Bu Haberi PaylaşYorum Yap