"DÜŞ" FİNALDE

eğirdir haber,akın gazetesi,egirdir haberler,son dakika, "DÜŞ" FİNALDE
Haberin Tarihi: 21.12.2023 13:10:01 - Okunma Sayısı:1257 defa okundu.

Yönetmenliğini Güllü Duman Yegen ve Mehmet Gültekin'in yaptığı "DÜŞ" finalde

Yönetmenliğini Güllü Duman Yegen ve Mehmet Gültekin'in yaptığı

 "DÜŞ" FİNALDE

Sabancı Vakfı tarafından bu yıl "Kısacası Susuzluk Çekiyoruz" sloganıyla düzenlenen kısa film yarışmasına Eğirdir'den katılan “DÜŞ” isimli film finalist listesinde yerini aldı.

Sabancı Vakfı tarafından, gezegenimizi tehdit eden ‘Su Krizi’ temasıyla düzenlenen 8. Kısa Film Yarışması’nın finalistleri belirlendi. İlçemizin değerli yönetmenlerinden Güllü DUMAN YEGEN ve Mehmet GÜLTEKİN, filmleri “DÜŞ”  ile finalist  listesinde yerlerini aldılar.

Sabancı Vakfı tarafından yapılan açıklamaya göre, "Kısacası Susuzluk Çekiyoruz" sloganıyla gerçekleşecek yarışmaya bu yıl Türkiye'nin 23 şehrinden, 163 kısa film başvurusu yapıldı.

Finale kalan eserler arasında, Mehmet Gürü Avcu'nun "Antroposen", Eren Halıcı'nın "Bir Gün Daha", Ersin Coşkunkanlıgil'in "Bir Varmış Bir Yokmuş", Umut Kırcalı'nın "CRP", Güllü Duman Yegen ve Mehmet Gültekin'in "Düş", Can Yeşiloğlu'nun "Düşlerdeki Hayat", Evrim İnci'nin "Mimas", Mert İnan'ın "Son Fide", Cihan Yıldırım'ın "Sona Doğru", Sinan Kaldan'ın "Vahşi", Gülşah Erdur'un "Yapboz" ve Ömer Faruk İlhan'ın "Yevmiye" yapımları yer aldı.

Yarışma temasına en uygun şekilde eserini hazırlayan, kriterlere uyan, akılda kalıcı ve yaratıcı bulunan kısa filmlerin birincisi 60 bin lira, ikincisi 40 bin lira, üçüncüsü 25 bin lira ile ödüllendirilecek. Sosyal Etki Ödülü'nün sahibi ise 25 bin liranın sahibi olacak.

Kazananlara ödülleri 17 Ocak 2024'te Sabancı Center'da düzenlenecek törenle takdim edilecek.

 

TOPLUMSAL KONULAR SANATIN GÜCÜYLE DİLE GELİYOR

Toplumsal gelişmenin bireylerin potansiyelinin ortaya çıkartılması ve ilham veren hikayelerin toplumla paylaşılmasıyla mümkün olacağı anlayışıyla çok sayıda projeyi destekleyen Sabancı Vakfı, 2016 yılında uzun soluklu bir kültür-sanat projesine daha imza attı.

Vakıf, toplumsal konularda farkındalık yaratmak için önemli ve etkili bir araç olan sanatın gücünden yararlanmak için “Kısa Film Uzun Etki” isimli Kısa Film Yarışması’nı hayata geçirdi.

İlk yılında “Mülteci Kadınlar”, ikinci yılında “Çocuk İşçiler”, üçüncü yılında "Ayrımcılık", dördüncü yılında “Dijital Yalnızlık”, beşinci yılında “Değişen İklimler, Değişen Hayatlar”, altıncı yılında "Yeni Dünyada Yeni Meslekler", yedinci yılında ‘’Ne Eğitimde Ne İstihdamda Yer Alan Genç Kadınlar’’ temalarıyla düzenlenen yarışma yoğun ilgi gördü. Yarışmanın bu yıl ki teması SU KRİZİ olarak belirlendi.

Sabancı Vakfı Kısa Film Yarışması'nın hedefi; sinemanın yaratıcı bakış açısından ve etki gücünden yararlanarak toplumsal konularda farkındalık yaratmak olarak belirlenmiştir.

- Emel TURAN KARTAL

Bu Haberi PaylaşYorum Yap