Eğirdir’de Böğürtlen Demonstrasyonu Gerçekleştirildi

eğirdir haber,akın gazetesi,egirdir haberler,son dakika,Eğirdir’de Böğürtlen Demonstrasyonu Gerçekleştirildi
Haberin Tarihi: 24.7.2020 17:01:52 - Okunma Sayısı:4322 defa okundu.

Eğirdir Mahmatlar Köyünde alternatif tarım ürünü olan böğürtlen bahçe tesisi, metod demonstrasyonu üretici Hakkı Aydın'ın bahçesinde gerçekleştirildi.

Eğirdir’de Böğürtlen Demonstrasyonu Gerçekleştirildi

 

Eğirdir Mahmatlar Köyünde alternatif tarım ürünü olan böğürtlen bahçe tesisi, metod demonstrasyonu üretici Hakkı Aydın'ın bahçesinde gerçekleştirildi.

Elma, Gül ve Mantar üretimiyle ön plana çıkan Eğirdir İlçesinde yeni ürünleri üreticilerle buluşturmayı hedefleyen Eğirdir İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü bünyesinde, yayım programında Metod Demonstrasyonu başlığı altında değerlendirilen böğürtlen yetiştiriciliği ile ilgili yapılan çalışma başarıyla sona erdi.

Konu ile ilgili olarak açıklama yapan Eğirdir İlçe Tarım ve Orman Müdürü Ufuk Akçimen:  “Isparta-Konya Çevre yolu üzerinde bulunan Eğirdir Mahmatlar Köyü, Valilik uhdesinde kurulan bir üretici pazarına sahiptir. Bu pazarda satışa sunulacak ürünlerin çeşitlendirilmesi yöre halkı tarafından yoğun talepte bulunulan bir konudur.

Söz konusu çalışma uygun üretici tespiti, bahçe tesis edilecek parselin iklim koşulları, ekonomik yapısı ve ihtiyaçları göz önünde bulundurularak yapıldı.

Böğürtlen iklim faktörleri bakımından Ahududu kadar seçici olmadığından, değişik iklim şartlarına daha kolay adapte olmaktadır. Sıcaklık ve kuraklığa Ahududundan daha fazla dayanıklıdırlar. Genelde sıcak mutedil iklim bölgelerinde daha iyi sonuç vermektedir. Şeftali yetiştirilen bölgelerde böğürtlen yetiştiriciliği rahatlıkla yapılmaktadır. Tüm bu özellikler nedeniyle ürün seçiminde böğürtlen tercih edildi.

Metod demonstrasyonu, üretici Hakkı Aydın'ın Böğürtlen bahçesini tesis edeceği yerin ilkbahar ve özellikle yaz aylarında sürekli sulanacağı düşünülerek, su kaynaklarına yakınlığı göz önünde bulundurulmuştur.

Böğürtlen sarılıcı ve destek sistemi ile üretimi yapılan bir ürün olduğu için ihtiyaç duyulan beton direkler Eğirdir İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü, Böğürtlen fidanları da üretici tarafından kuvvetli, kökler iyi gelişmiş, hastalıksız olarak temin edilmiştir.

Bahçede daha önceden herhangi bir kültür yapılmadığından bahçe hazırlığına bir önceki yazdan başlanmıştır. Toprak dikimden bir ay önce derin bir şekilde sürülerek organik gübre uygulanmış, gübrelemeden sonra da işlenerek gübrenin toprağa karışması sağlanmıştır.

Kurulan bu bahçede yuvarlağımsı, orta büyüklükte, siyah ve parlak meyvelere sahip, çok sayıda çiçek ve meyve oluşturan ve meyveleri tatlı olan, dona dayanıklı, nemli bölgelerde iyi sonuç veren WILSON FRÜHE çeşidi kullanılmıştır.

Eğirdir İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü teknik personeli tarafından 15 günde bir bitki sağlığı ve gelişimi takip edilerek ilk hasadı 10 Temmuz tarihinde yapılmıştır. Kademeli olarak devam etmekte olan hasadın üçüncüsü teknik ekiplerin katılımıyla 20 Temmuz 2020 tarihinde yapılmıştır.

Bir sonraki yılın ürün hazırlığı olarak bu yılın ürün veren dalları budanacak yerine yeni sürgünler tele alınacaktır.

Tarımsal kalkınma noktasında, alternatif turizm anlamında önem arz eden pazarda satışa sunulan böğürtlenin yarattığı çarpan etkisi yöre halkına sadece tarımsal ürün kazandırmakla kalmamış, alternatif turizme katkı sağlayarak yerel ekonomiyi hareketlendirmiştir” denildi.

 

Bu Haberi PaylaşYorum Yap