EĞİRDİR GÖLÜ AĞAÇLANDIRMA PROJESİ

eğirdir haber,akın gazetesi,egirdir haberler,son dakika,EĞİRDİR GÖLÜ AĞAÇLANDIRMA PROJESİ
Haberin Tarihi: 2.8.2021 14:42:18 - Okunma Sayısı:945 defa okundu.

Eşref Eren ADALI yazdı...

EĞİRDİR GÖLÜ AĞAÇLANDIRMA PROJESİ

Eğirdir Gölü çevresine Ardıç Ağaçları dikilmesi konusunda Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi (ISUBÜ) rektörlüğü ile Ardıç Gönüllüleri bir proje başlatılmışlardır. Bu kasım ayında yaklaşık sekiz hektar alana beş bin Ardıç Ağacı dikilecektir. Gelecek yıllarda Gölün tüm çevresine Ardıç Ağacı dikilmesine devam edilecektir.

Yaklaşık yüzyıl önce Eğirdir Gölünün çevresinin Ardıç Ağaçları ile kaplı olduğu bilinmektedir. Çevreye hoş bir koku ve görüntü sunan Ardıç Ağaçları Eğirdir-İzmir Demiryolunun yapımı ve yerli halkın gereksinimleri için kesilmiştir. Bunun sonucunda Eğirdir Gölü çevresinde Ardıç Ağacı kalmamıştır. Ardıç Ağacı çok dayanıklı olduğu için demiryolu yapımında travers olarak kullanılmıştır. Yerli halk ev yapımında ve ısınma amaçla kullanmıştır.

Ardıç Ağaçlarının çevreye verdiği koku çok hoştur, yaprakları üzerinde dikenler vardır ve bitkisi üzüme benzer. Ardıç Ağaçları halk tarafından kokusundan dolayı bitki çayı ve ilaç olarak kullanılmıştır. Aynı zamanda sindirimi hızlandırıp boğaz enfeksiyonu azaltmak amacıyla da kullanılmıştır. Ağacın bitkisi, yaprağı ve dalları bu amaçla kullanılmıştır.

Ardıç Ağacının ilginç bir özelliği Ardıç Kuşu ile birlikte çoğalmasını sürdürebilmesidir. Bu Ağacın çoğalması için Ardıç Kuşlarının ağaçtan düşen tohumları yemesi gerekmektedir. Kuşun kursağında tohumların kabukları açılmakta ve yumuşamaktadır. Kuşun dışkısıyla çıkan tohumlar toprağa değdiğinde çimlenmekte ve yeni Ardıç Ağacı yaşama başlamaktadır. Günümüzde Ardıç Ağaçlarının fidanları Ardıç Kuşlarına gerek olmaksızınyapay yöntemlerle yetiştirilebilmektedir. Eğirdir Gölünün çevresine dikilecek Ardıç fidanları, Isparta Orman Bölge Müdürlüğü fidanlığı tarafından üretilmiş fidanlar olacaktır.

ISUBÜ rektörlüğü ve Ardıç gönüllülerin başlattığı bu proje kapsamında ileride Eğirdir Gölünün çevresi Ardıç Ağaçları ile dolduğunda Ardıç Kuşlarının seslerini duymayı umuyoruz.

 

- Eşref Eren ADALI

 

Bu Haberi Paylaş  • Rumuz
    (Rumuz)
    2.9.2021 11:14:51
    Gönülden kutluyorum. Çok güzel bir çalışma.
Yorum Yap